środa, 26 kwietnia 2023 08:22

Jakie auto będzie dobrym wyborem dla młodego kierowcy?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie auto będzie dobrym wyborem dla młodego kierowcy?

Zakup pierwszego samochodu to długo wyczekiwany moment dla świeżo upieczonych kierowców. Tylko jakie auto wybrać? Jaki pojazd będzie dobrym wyborem dla młodego kierowcy? W poniższym tekście znajdziesz garść przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Auto dla młodego kierowcy – nowe czy używane?

Wielu młodych kierowców ma ułatwiony start w dorosłe życie, ponieważ zwykle pierwsze auto dostają w prezencie od rodziców. Aby dziecko wiedziało, że jest dla nich ważne, najczęściej decydują się na zakup nowego auta, a im będzie nowocześniejsze, tym lepiej. Jednak zakup tak nowoczesnego i zarazem bardzo szybkiego pojazdu zwykle kończy się poważnymi szkodami, a czasami szkodą całkowitą auta.

Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ nastolatki często chcą zaimponować rówieśnikom. Kończy się to znacznym przekroczeniem prędkości, czy nieostrożną jazdą po różnych terenach, a niestety chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do nieszczęścia. Dlatego rodzice, którzy planują kupić dziecku pierwsze auto, nie powinni decydować się na nowe pojazdy prosto z salonu, ponieważ w ten sposób narażą młodego kierowcę, jak i innych użytkowników drogi.

O wiele lepszym wyborem będzie pojazd używany. Co ciekawe, pojazd używany powinien być brany nie tylko pod uwagę przez rodziców młodego kierowcy, ale również przez osoby, które same planują zakup auta. Wiek tutaj nie gra roli, ponieważ mając 18, 20, 35, czy 45 lat, zawsze po zdanym egzaminie na prawo jazdy będziemy uznani za młodego kierowcę. I prawdę mówiąc, to każdy przez pierwsze miesiące będzie popełniać bardzo dużo błędów w trakcie eksploatacji auta.

Czasami może to być zła zmiana biegów, co skutkuje uszkodzeniem skrzyni, a innym razem ruszanie na zaciągniętym hamulcu. Nie brakuje też osób mających problemy z parkowaniem, więc mogą pojawić się też zarysowania na lakierze i więcej innych usterek, których usuwanie z nowego auta nie ma większego sensu. Dlatego lepiej rozejrzeć się za używanym autem i to z niższej półki cenowej.

Oczywiście nie mówimy tutaj o zakupie grata, który ledwo trzyma się w jednym kawałku. Samochód musi być sprawny, ponieważ to zapewni bezpieczeństwo na drodze oraz pozwoli uniknąć awarii, które dodatkowo stresują, a tego lepiej unikać, gdy dopiero oswajamy się z nowymi umiejętnościami. Dlatego kupując pojazd używany, zawsze należy go dokładnie sprawdzić pod kątem usterek i więcej na ten temat na wypowiadamoc.pl. Pomoże nam w tym doświadczona osoba, która zna się na samochodach.

Poza tym, zawsze może poprosić o podjechanie do renomowanej stacji diagnostycznej, ponieważ tam pojazd dokładnie sprawdzony i będziemy mieli pewność, czy nie występują jakieś poważne usterki. Cennym źródłem informacji może się też okazać sama historia pojazdu, ponieważ ustalimy, czy jest on powypadkowy, czy ma za sobą jakieś poważne naprawy, a także, czy nie jest lub nie nie był kradziony. Historię pojazdu można sprawdzić na darmowych witrynach www, ale dokładniejszy raport czeka na płatnej stronie, więc lepiej ponieść niewielkie koszty i mieć pewność, że się nie narazimy na nieprzyjemności, a nawet na straty finansowe.

Jaki typ auta wybrać?

Wybierając samochód, często kierujemy się walorami estetycznymi, czy swoimi preferencjami. Jednak nie możemy zapominać, że samochód nie tylko powinien ładnie wyglądać, ale również sprawdzić się na drodze i ułatwić nam codzienną jazdę. Dlatego wybierając pojazd dla młodego kierowcy lepiej unikać aut terenowych, czy dużych kombi i więcej na ten temat na https://wypowiadamoc.pl/rodzaje-nadwozia-w-samochodzie-najpopularniejsze-typy.

Mniejsze auto zdecydowanie łatwiej się prowadzi, nie ma też problemów z ich parkowaniem i wyczuciem ich gabarytu, co jest szczególnie ważne w mieści. Optymalnym wyborem może okazać się zatem hatchback, ponieważ charakteryzuje się praktycznym designem, a także niewielką powierzchnią nadwozia i dużą funkcjonalnością. Dzięki temu można bez trudu manewrować w miejskiej dżungli. Poza tym hatchbacki są bardzo ekonomiczne, a ich niskie zużycie paliwa sprawia, że są też bardziej przyjazne dla środowiska, a na to także warto kłaść nacisk.

Auto dla młodego kierowcy – jaka wielkość silnika?

Na pierwszy rzut oka można uznać, że im większa moc silnika, tym lepiej, lecz nie jest to prawdą. Dlaczego? Po pierwsze, młody kierowca nie powinien mieć zbyt dużej mocy do dyspozycji i opisaliśmy to dokładniej w pierwszej części artykułu. Po drugie, dla początkujących kierowców naliczane są bardzo wysokie stawki OC. To, ile dokładnie będzie się płacić, zależy od różnych czynników, a jednym z ważniejszych jest wielkość silnika.

Najczęściej im większa moc, tym wyższych stawek za OC należy się spodziewać. Dlatego o wiele lepiej brać pod uwagę pojazdy z mniejszą mocą silnika, ponieważ to przełoży się na niższe stawki. Oczywiście można też myśleć o dopisaniu do pojazdu współwłaściciela z większą ilością zniżek, ale przy brawurowej jeździe można go narazić na ich stratę, a tego nikt z nas by nie chciał.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka