wtorek, 27 lipca 2021 11:07

Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia kredytu?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia kredytu?

Jeśli nie posiada się odpowiedniego zapasu gotówki na czarną godzinę, to może się w takiej sytuacji okazać, że nawet niewielka awaria pralki, lodówki, czy też samochodu, pociągać za sobą będzie niebezpieczne dla domowego budżetu koszta. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szybki kredyt w banku, który pozwoli pokryć wszystkie koszta. Jak jednak taki kredyt dostać, czyli jakie konkretnie dokumenty będą do tego potrzebne?

Jakie dokumenty są wymagane do wzięcia kredytu?

Udzielenie klientowi kredytu, nawet tego niewielkiego gotówkowego, na przykład w celu naprawienia samochodu, to dla banku potencjalne ryzyko, że klient rzeczonego kredytu nie spłaci. Niezbędne jest więc pewne zabezpieczenie się np. poprzez weryfikację tożsamości klienta. Można to zrobić poprzez odpowiednie dokumenty. Jakie konkretnie?

Jeśli interesuje kogoś szybka gotówka, czyli tzw. kredyt bez formalności udzielany w ciągu zaledwie kilkunastu minut od złożenia wniosku, to w takiej sytuacji najczęściej wystarczającym dokumentem będzie po prostu dowód osobisty. Na jego podstawie sporządzona zostanie umowa, a także przeprowadzona będzie weryfikacja w systemie KRS. Celem tego będzie sprawdzenie, czy dany klient nie ma już na koncie innego, dużego kredytu czy też innych zobowiązań.
Jeśli jednak kogoś interesuje nieco większy kredyt, przykładowo na 50 tysięcy złotych, w takim wypadku weryfikacja będzie już nieco poważniejsza. Oprócz dowodu osobistego niezbędne będzie przedstawienie informacji o uzyskiwanych dochodach, czyli ich wysokości, a także o umowie, z której czerpie się dochód. Oznacza to, że podczas zaciągania takiego kredytu potrzebne będą wyciągi z konta bankowego, a także umowa o pracę, zlecenie czy też dzieło.

Czy można wziąć kredyt na PIT?

Bardzo często spotkać się można z reklamami, które twierdzą, że dany bank udziela kredytu przy minimalnych formalnościach, a to dzięki temu, że wykorzystuje do weryfikacji zeznania podatkowe. Czy tak faktycznie jest?

Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ na rynku znaleźć można wiele ofert kredytów, w przypadku których jedynymi dokumentami wymaganymi podczas weryfikacji, jest dowód osobisty oraz PIT. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, ponieważ w picie znajdują się wszystkie informacje o danej osobie, które mogą być potrzebne w przypadku weryfikacji jego zdolności kredytowej. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ nie trzeba podczas zaciągania kredytu brać ze sobą często naprawdę wielu dokumentów. Co jednak bardzo istotne, kredyt na zeznanie podatkowe możliwy jest w bardzo ograniczonym oknie czasowym, ponieważ banki godzą się na taki dokument jedynie do maja lub w najlepszym wypadku do czerwca.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje