wtorek, 14 września 2021 07:57

Jakie farby wybrać przy malowaniu w domu?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie farby wybrać przy malowaniu w domu?

Szykując się do remontu myślimy nad doborem odpowiednich farb do malowania ścian. Okazuje się, że typ farby, który użyjemy jest bardzo ważny, dobrze jest więc dowiedzieć się o farbach ciut więcej.

1. Farby do ścian i ich rodzaje

2. Farby akrylowe

3. Farba lateksowa do malowania ścian

4. Farba plamoodporna do ścian Dulux czy ceramiczna Magnat?

5. Jak dobierać kolory farb do ścian?

Farby do ścian i ich rodzaje

Planujesz malowanie ścian - sprawdź jakiej farby użyć? Dekoratorium.pl nie tylko proponuje sprzedaż farb do każdego wnętrza, także pomaga wybrać farbę, co znacząco pomaga, usuwając duży problem z wyborem. Oferta farb do wnętrz jest bardzo bogata, niemniej jednak do wyboru mamy:

- farby akrylowe,

- farby lateksowe,

- farby ceramiczne i plamoodporne.

Farby posiadają różne właściwości oraz zastosowanie, a pod uwagę należy brać pomieszczenie w którym chcemy jej użyć, podłoża, oraz czym charakteryzują się produkty.

Farby akrylowe

Korzystając z farb akrylowych, czyli takich, które zawierają żywice akrylowe, musimy wiedzieć, że nadają się do malowania większości pomieszczeń, za wyjątkiem łazienek oraz kuchni. Farby te cieszą się niezwykłą popularnością z uwagi na fakt, że łatwo się je nakłada oraz szybko schną. Nadają się do malowania sufitu i ścian nie narażonych na większe zabrudzenia. Ich dużą zaletą jest cena oraz wydajność, jak i brak zapachu. Ucieszą się osoby dbające o planetę, ponieważ akrylowe farby do malowania ścian są przyjazne dla środowiska.

Farba lateksowa do malowania ścian

Farby lateksowe wyróżniają się zwiększoną zawartością żywicy w składzie, dzięki czemu tworzą elastyczną i świetnie kryjącą powłokę, a co za tym idzie są bardziej wytrzymałe, nie łuszczą się i nie pękają. Jako, że posiadają wysoką odporność na wilgoć nadają się zarówno do łazienek, jak i kuchni. Są odporne na zmywanie, a nawet szorowanie, nie ma więc obaw, że w krótkim terminie znów będziemy musieli malować.

Farba plamoodporna do ścian Dulux czy ceramiczna Magnat?

Ostatnią grupą farb do wnętrz, najwyżej ocenianą są farby ceramiczne i plamoodporne. Z farb ceramicznych warto przyjrzeć się marce Magnat, natomiast z plamoodpornych marce Dulux. Dulux Easy Care to produkty do modnych wnętrz odporne na plamy, zachwycające bogatą paletą kolorów. Od kilku lat bardzo chętnie kupowane z uwagi na łatwość nakładania. Nawet osoby, które nigdy nie miały do czynienia z malowaniem, bez trudu sobie z tym poradzą. Posiadają hydrofobową powłokę, która zatrzymuje brud i wodę. Dzięki temu brud nie wnika w ścianę i można go w łatwy sposób usunąć poprzez przetarcie wilgotną gąbką. W składzie farb Magnat Ceramic zaś wyróżniamy komponenty ceramiczne, pigmenty i żywice. Taka formuła wpływa korzystnie tworząc powłokę, można więc ścianę szorować nawet z takich zabrudzeń, jak: kawa, szminka, kredki, herbata, olej lub inne trudno usuwalne. Pamiętajmy jednak, że takie właściwości ściana osiąga dopiero po miesiącu od jej pomalowania.

Jak dobierać kolory farb do ścian?

Zasada jest dość prosta, do ciemnych mebli wybieramy jasny odcień a do jasnych ciemny. Dzięki takiemu zróżnicowaniu pomieszczenie stanie się dużo ciekawsze. Kolejna zasada mówi, że w małych pomieszczeniach powinniśmy używać jasnych kolorów odbijających duże ilości światła, użycie jasnych farb spowoduje, że pomieszczenia będą robiły wrażenie większych. Duże pomieszczenia typu salony pozwalają na użycie bardziej intensywnych barw, jako, że tu nie będzie efektu przytłoczenia. Natomiast tam, gdzie wpada niewiele światła lepiej będą się prezentowały barwy ciepłe. Zimnego koloru możemy użyć w pomieszczeniu dobrze nasłonecznionym, najlepiej tam, gdzie okna wychodzą na południe. Chcąc zachować harmonię kolorystyczną malując sufit, jego kolor może być ciemny, ale nie powinien być ciemniejszy od koloru ścian.

Jeśli chcemy w swoim domu uzyskać ciekawe efekty wizualne oraz posiadać na ścianach praktyczne rozwiązania, nie oszczędzajmy na farbach. Odpowiedni produkt posłuży nam długie lata, nie będziemy musieli co roku odświeżać mieszkania.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka