środa, 24 maja 2023 10:41

Jakie są różnice między garażami blaszanymi a murowanymi?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie są różnice między garażami blaszanymi a murowanymi?

Myślisz o stworzeniu zadaszonej przestrzeni do przechowywania auta? To świetny sposób, by zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Do wyboru masz garaże blaszane oraz murowane. Sprawdź, jaka jest między nimi różnica i co warto wybrać.

Garaż blaszany a murowany

Podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami obiektów to sposób budowy. Murowane są wznoszone z pustaków czy cegły. Ich budowanie trwa dłuższy czas, wymaga zaawansowanych prac, nieraz przeciągających się do kilku dni, a także uzyskania pozwolenia na budowę. Taka budowla jest na pewno trwała i stała, ale to drugie może być, wbrew pozorom, jej wadą.

Garaże blaszane wznoszone są znacznie szybciej, gdyż gotową konstrukcję montuje się w miejscu przeznaczenia, bez konieczności tworzenia fundamentów. Co więcej, można ją w razie potrzeby rozmontować i zbudować na nowym miejscu. Ma to znaczenie na przykład dla osób, które dopiero urządzają się na swojej posesji i nie do końca wiedzą, jak finalnie będzie ona zagospodarowana.

Kwestia ceny

Ważnym powodem, dla którego blaszaki są wybierane coraz chętniej, mając wyższość nad obiektami murowanymi, jest ich niska cena. Taki obiekt można mieć już za kilka tysięcy złotych, podczas gdy wznoszenie budynku murowanego pochłonie nawet kilka razy więcej pieniędzy. Wiele osób chce też zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z koniecznością poszukiwania ekipy do wykonania takiego obiektu (i jej doglądania przez kilka dni, w czasie których będą wykonywane prace —  nie jest to najwygodniejsza opcja dla inwestorów mocno zajętych). Inwestując zaś w konstrukcję z blachy oferowaną przez dobrego producenta, można od razu skorzystać z opcji jej montażu w miejscu przeznaczenia —  co zajmie od 20 minut do maksymalnie 2ch godzin w zależności od wielkości garażu, po wcześniejszym podstawowym przygotowaniu podłoża. Prace te większość osób jest w stanie wykonać samodzielnie, co też oznacza niższy koszt całej inwestycji.

Jak to jest z wygodą?

Często podnosi się argument przemawiający za budynkami murowanymi, że są one estetyczniejsze, a także przebywanie w nich jest przyjemniejsze, co jest ważne podczas naprawy auta czy majsterkowania —  w przypadku gdy garaż ma służyć nie tylko do przechowywania pojazdu.

Obiekty komfortowe i estetyczne

Gdy chodzi o wygląd, tu także blaszaki nie muszą ustępować obiektom murowanym. Można bowiem wybrać konstrukcję z blachy pomalowanej na dowolny kolor, a nawet wykonaną z materiału drewnopodobnego. Nie są więc mniej trwałe niż klasyczne budynki. Jak zatem widać, różnic między obiektami blaszanymi i murowanymi nie jest tak wiele, podstawowymi są cena i czas budowy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka