wtorek, 8 czerwca 2021 08:50

Jakie skutki uboczne u dzieci po szczepieniach przeciw koronawirusowi?

Autor Mirosław Haładyj
Jakie skutki uboczne u dzieci po szczepieniach przeciw koronawirusowi?

W Polsce trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku 12-15 lat. Portal medonet.pl donosi o najczęstszych skutkach ubocznych odnotowanych wśród dzieci, po przyjęciu preparatu.

W wielu państwach trwa szczepienie młodzieży przeciw koronawirusowi. Zgodę na podanie preparatu dzieciom wydano m.in. w Wlk. Brytanii, Szwajcarii, Kanadzie, Japonii i Chile. W maju zaczęto szczepić młodzież w wieku 12-15 lat w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech. Kilka dni temu rozpoczęto podawanie preparatu dzieciom w Rumunii i Singapurze. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, zapisy na szczepienia już ruszyły. Wkrótce zacznie także się szczepienie młodzieży na Litwie i w Izraelu.

Jakie skutki uboczne po przyjęciu szczepionki zgłaszają dzieci?

Jak informuje portal medonet.pl, w przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badaniach klinicznych nad 1,1 tys. dzieci najczęstszym działaniem niepożądanym był ból ręki w miejscu wstrzyknięcia (dotyczył on 91 proc. badanych). Zmęczenie było drugim najczęstszym objawem, które dotyczyło 78 proc. badanych. Na ból głowy skarżyło się 76 proc. dzieci. Porównując, w przypadku zaszczepionych dorosłych wspomniane dolegliwości wystąpiły u odpowiednio 84, 63 i 55 proc. badanych.
Niemal połowa nastolatków uskarżała się na dreszcze, a bóle mięśni zgłosiło 42 proc. nastolatków. Gorączka wystąpiła u 24 proc., a bóle stawów u 20 proc. zaszczepionych.

W przypadku dzieci szczepionka Pfizer okazała się w 100% skuteczna.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: medonet.pl
Fot.: ilustracyjne, photo by CDC on Unsplash

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje