poniedziałek, 13 grudnia 2021 11:28

Jakie znaczenie dla sportowców ma fizjoterapia?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie znaczenie dla sportowców ma fizjoterapia?

Świadomość społeczeństwa na temat konieczności zadbania o własne zdrowie jest cały czas na dość niskim poziomie, ale stopniowo wzrasta. Niekiedy niezbędna jest pomoc wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który leczy ból i zapobiega jego powstawaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku sportowców, są oni bardzo narażeni na różnego rodzaju urazy. Przed każdym treningiem powinno się rozgrzewać poszczególne części ciała, co wchodzi w skład czynności wykonywanych przez fizjoterapeutów sportowych.

Fizjoterapia sportowa – na czym polega?

W każdym klubie sportowym odbywają się zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutów sportowych, do ich zadań zalicza się zapewnianie bezpieczeństwa podczas treningów i rozgrywek. Ponadto muszą być na miejscu, gdy komukolwiek przydarzy się kontuzja lub uraz uniemożliwiający dalszą grę. Zadbanie o najlepszą kondycję zawodników to główny cel, jaki stawia fizjoterapia sportowa w Ortorehasport Kraków. Osoba wykonująca ten zawód musi doskonale rozumieć się z trenerem i całym sztabem prowadzącym drużyny sportowe. Należy brać pod uwagę, że może pojawić się całe mnóstwo problemów zdrowotnych zawodników, wówczas czas postawienia na nogi ma być jak najkrótszy. Wśród występujących urazów, fizjoterapia sportowa w Ortorehasport Kraków musi radzić sobie między innymi z ostrymi stanami zapalnymi – dyskopatią, zerwania mięśni, ich skręceń, zwichnięć, złamań. Ponadto występują przewlekłe dolegliwości bólowe na poziomie, który nie pozwala na kontynuację aktywności w konkretnym obiekcie sportowym. Fizjoterapeuta sportowy musi także szybko reagować na krytyczne sytuacje, w zakres jego obowiązków wchodzi również zaopatrywanie ran. Wskazana jest poza tym znajomość zasad suplementacji, przydatne są choćby podstawy z tego zakresu.

Najważniejsze predyspozycje fizjoterapeutów sportowych

W zawodzie fizjoterapeuty sportowego ważna jest również umiejętność szybkiego myślenia, podejmowania zdecydowanych decyzji i odporność na stres. Nic jednak nie napawa większą satysfakcją, niż stanowienie części zespołu osiągającego sukcesy w danej dyscyplinie. Fizjoterapia sportowa w Ortorehasport Kraków zakłada dwa podejścia terapeutyczne – manualne i kinezyterapeutyczne. Najbardziej szerokim pojęciem jest pierwsze, ponieważ zakłada wykorzystanie największej ilości metod. Są to między innymi mobilizacja stawów, terapia skupiona na tkankach miękkich oraz punktów spustowych. Uzupełniająco stosuje się technikę kinesiotapingu i tapingu sztywnego – różnią się od siebie, ale zdecydowanie usprawniają cały proces rehabilitacji. Przy tematyce fizjoterapii sportowej warto jeszcze wspomnieć o prewencji urazów, w ramach której współpracują ze sobą trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta drużyny. Ich praca, obowiązki wzajemnie się uzupełniają, dlatego zauważa się mniejszą częstotliwość występowania jakichkolwiek urazów. Często stosuje się rolowanie mięśniowo-powięziowe, co pomaga w zadbaniu o ciało osób uprawiających sport. Fizjoterapia sportowa odgrywa niezwykle ważną rolę w medycynie, dzięki niej zawodnicy są zawsze pod doskonałą opieką.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje