piątek, 15 października 2021 11:09

Jan Krzysztof Duda z Wieliczki odznaczony przez Prezydenta RP

Autor Marzena Gitler
Jan Krzysztof Duda z Wieliczki odznaczony przez Prezydenta RP

Arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda oraz członkowie jego zespołu zostali wczoraj uhonorowani przez Prezydenta RP odznaczeniami państwowymi. W uroczystości wzięła udział Pierwsza Dama.

Podczas uroczystości, 14 października w Pałacu Prezydenckim prezydent gratulował arcymistrzowi z Wieliczki i jego zespołowi - jak powiedział całemu team Duda. - Ogromnie się cieszę, że ten wspaniały sukces, który udało się Państwu osiągnąć, mogę dziś w imieniu Rzeczypospolitej podkreślić jeszcze poprzez nadanie naszemu arcymistrzowi i Państwu – jego współpracownikom, jego teamowi – tych państwowych odznaczeń. Sukces jest rzeczywiście ogromny, chociaż Pan Jan Krzysztof jest jeszcze bardzo młody. Liczymy, że to dopiero początek - mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że zdobycie przez utalentowanego szachistę tytułu Mistrza Świata podczas rozgrywanego w sierpniu Pucharu Świata FIDE w Soczi jest historycznym sukcesem. - Sukces jest wielki, jak podkreślam – największy od czasów naszych wielkich mistrzów, którzy reprezentowali Polskę i polskie szachy jeszcze przed II wojną światową, gdy zdobywali drużynowo złote medale na olimpiadzie szachowej w Hamburgu w 1930 roku, gdy osiągali największe do tej pory sukcesy w historii polskich szachów - mówił Prezydent RP.

Ciepłe słowa padły też pod adresem mamy arcymistrza szachowego, która zainteresowała go szachami, gdy miał zaledwie 5 lat. - Trzeba powiedzieć, że miała matczyny instynkt, wielki. Bo rzeczywiście ta wspaniała, niesamowita kariera potoczyła się błyskawicznie i puchar świata, który Pan ostatnio zdobył, a wcześniej laury, które po kolei pozwalały się Panu wspinać w tym światowym rankingu szachowym, są niesamowicie znaczące. Oczywiście chcielibyśmy – i tego życzymy – by zajął Pan pierwsze miejsce w świecie w ogóle wśród wszystkich szachistów - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też osobom, które na co dzień wspierają zawodnika z Wieliczki i Krakowa. Przypomnijmy, że pierwszym trenerem Jana-Krzysztofa Dudy był Andrzej Irlik, kolejnym – Leszek Ostrowski. Współpracował również z Kamilem Mitoniem z Niepołomic i Jerzym Kostro.

Wraz z Janem Krzysztofem Dudą „za zasługi dla rozwoju i promocji sportu szachowego” odznaczenia otrzymali Adam Dzwonkowski, Prezes PZSzach oraz dr Kordian Lach i dr hab. prof. nadzw. Małgorzata Siekańska. Ci ostatni wraz z dr Wacławem Mirkiem od 2014 tworzą zespół współpracujący z młodym szachistą na krakowskiej AWF, gdzie studiuje i odpowiadają za przygotowania fizyczne i psychologiczne zawodnika. - Bardzo się cieszę, że stanowią Państwo taki wspaniały zespół - mówił prezydent i dodał: Doskonale wiem, że nawet jeśli jest frontman, który ma jakieś uzdolnienia i radzi sobie w trudnych sytuacjach, to cały czas jest zabezpieczony i otoczony przez zespół, który pomaga i w gruncie rzeczy pozwala mu wygrać. Bardzo Państwu za to dziękuję.

fot. i wideo: KPRP

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje