czwartek, 5 sierpnia 2021 15:01

Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Świata w Soczi 2021! Ogromny sukces polskiego arcymistrza

Autor Głos 24
Jan-Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Świata w Soczi 2021! Ogromny sukces polskiego arcymistrza

Pokonał Magnusa Carlsena - mistrza świata, awansował do turnieju pretendentów i osiągnął najlepszy wynik w historii polskich szachów. W dniu 05.08.2021 roku wygrał z reprezentantem Rosji w finałach Pucharu Świata w Soczi 2021, zdobywając tym samym największe osiągnięcie w historii polskich szachów.

Dzisiejszy dzień przejdzie do historii

Największy sukces Jana Krzysztofa Dudy - Zwyciężył w Pucharze Świata. Wieliczanin grając białymi w spektakularny sposób pokonał Siergieja Karjakina. Rywalem Jana-Krzysztofa Dudy w rozgrywkach finału Pucharu Świata był 31 letni reprezentant Rosji. Karjakin zdobył tytuł arcymistrza chwilę przed ukończeniem 13 roku życia. Podczas PŚ w Soczi został pierwszym finalistą, po wygranej rozgrywce w półfinale z Fiedosiejewem.

Warto wspomnieć, że wygrana w zawodach tej rangi to nie tylko prestiż ale również duży sukces finansowy. Za wygraną Jan-Krzysztof Duda otrzyma 110 tysięcy dolarów.  

Przypomnijmy

Od niedzieli  trwają zmagania Jana-Krzysztofa Dudy w półfinale a następnie w finale Pucharu Świata w Soczi 2021. Awans do finału wywalczył wygraną z Magnusem Carlsenem, we wtorkowej dogrywce. Wcześniej tylko raz wygrał z Carlsenem, w 2020 roku w turnieju organizowanym przez mistrza świata. Pierwszy raz jednak Jan-Krzysztof Duda pokonał Norwega w zawodach o tak ogromnej randze. Dzięki tej wygranej udało mu się zakwalifikować do turnieju pretendentów.

Aleksandra Kukuła, Fot.: International Chess Federation

Polska

Polska - najnowsze informacje