wtorek, 3 sierpnia 2021 15:44

Największy sukces w historii polskich szachów. Jan-Krzysztof Duda zagra w finale Pucharu Świata w Soczi 2021

Autor Głos 24
Największy sukces w historii polskich szachów. Jan-Krzysztof Duda zagra w finale Pucharu Świata w Soczi 2021

Wielki sukces polskiego arcymistrza. Od niedzieli Jan-Krzysztof Duda rywalizował z Magnusem Carlsenem o awans do finału 2021 FIDE World Cup. W pierwszej i drugiej partii zremisował z Norwegiem - aktualnym mistrzem świata. Dzisiejszą wygraną dogrywką zakwalifikował się do finału, w którym zmierzy się z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem.

Emocjonująca rozgrywka dobiegła końca. Jan-Krzysztof Duda wygrał we wtorkowej dogrywce z Magnusem Carlsenem. To nie pierwszy raz, gdy pokonał on mistrza świata, ale pierwszy raz pokonał go w zawodach tej rangi. W 2020 roku został zaproszony do rywalizacji w turnieju zorganizowanym przez Magnusa Carlsena, który wygrał. Wcześniej mierzyli się w 2018 roku w Petersburgu, gdzie Jan-Krzysztof przegrał, ale osiągnął tytuł Wicemistrza Świata w grze błyskawicznej.

Jan-Krzysztof Duda zagra w turnieju kandydatów

Dwa pierwsze miejsca Pucharu Świata w Soczi są premiowane kwalifikacją do przyszłorocznego turnieju kandydatów. Carlsen ma już zapewniony udział w turnieju. Jest to prestiżowy turniej, w którym 8 najlepszych szachistów z całego świata rywalizuje o prawo walki o tytuł mistrza świata. Jako finalista Pucharu Świata w Soczi, Jan-Krzysztof Duda ma już zapewnione miejsce w turnieju kandydatów.

Finał już jutro od godziny 14

Jan-Krzysztof Duda zmierzy się w jutrzejszym finale Pucharu Świata w Soczi, z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem. Nagrody pieniężne, o które będą rywalizować wynoszą 110 i 80 tysięcy dolarów. Rosjanin został pierwszym finalistą PŚ po wygranej rozgrywce w półfinale z Fiedosiejewem.

Aleksandra Kukuła

Fot.: International Chess Federation

Polska

Polska - najnowsze informacje