niedziela, 1 maja 2022 22:02

Jego syn walczy w Ukrainie, on gra w legendarnym zespole. W piątek zagrają w Krakowie

Autor Tomasz Stępień
Jego syn walczy w Ukrainie, on gra w legendarnym zespole. W piątek zagrają w Krakowie

– To jest dom, w którym mieszkały moje dzieci – pisze obok zdjęcia z ruinami zniszczonego przez rosyjskich okupantów domu Walerij Charczyszyn, lider legendarnego ukraińskiego zespołu "Druha Rika". W Ukrainie trwa wojna, dlatego razem z kolegami z grupy ruszyli w trasę, żeby zbierać środki na zakup z niezbędnego ekwipunku dla wojska.

Historia zespołu "Druha Rika" zaczęła się 26 lat temu, na początku 1996 roku w Żytomierzu . Tam Walerij Charczyszyn, Aleksander Baranovsky i Aleksiej  Doroszenko zaczęli grać rocka z elementami new wave, post-punka i indie rocka. Ale taj naprawdę – ja mówią sami – tworza prawdziwy ukraiński rock. Każda piosenka z ich siedmiu albumów nieopisanie dotyka duszy. A każdy koncert zespołu, dający poczucie lirycznego natchnienia, inspiruje do życia.

Wraz z początkiem inwazji na pełną skalę federacji rosyjskiej na Ukrainie, wszyscy muzycy zespołu zgłosili się jako wolontariusze. Powstało to spontanicznie. Brat lidera zespołu Walerija Charczyszyna wstąpił w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy i okazało się, że jego jednostce brakuje amunicji. Wtedy Walerij opublikował zdjęcie swojego domu zniszczonego przez rosyjskich okupantów i zaczął zbierać fundusze na sprzęt wojskowy dla Sił Zbrojnych Ukrainy za pośrednictwem sieci społecznościowych - w ciągu kilku dni zebrał milion hrywien.

– To jest dom, w którym mieszkały moje dzieci - pisze Walerij Charczyszyn/ fot: Facebook/Walerij Charczyszyn

Sama akcja charytatywna przerodziła się w koncert online, który symbolicznie nazwano "Mariupol". To przyniosło niemal milion hrywien (około 150 tys. zł). Najstarszy syn lidera zespołu, podobnie jak jego brat, również broni wolności Ukrainy w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. – Przyjaciele, nie opuszczamy Ukrainy, a jedynie korzystamy z okazji, aby organizować występy tam, gdzie to tylko możliwe. Aby to zrobić, mamy pozwolenie na wyjazd i zobowiązania do naszego powrotu po końcu trasy koncertowej. Naszym celem nie jest obciążanie i tak już wyczerpanego narodu ukraińskiego, ale zebranie jak największej pomocy dla Ukraińców, aby przyspieszyć zwycięstwo Ukrainy nad rosyjskimi okupantami– mówi lider zespołu Walerij Charczyszyn.

Dlatego "Druha Rika" wyruszyła w charytatywną europejską trasę koncertową "Kto, jeśli nie my?". I 6 maja muzycy zagrają w krakowskim klubie "Kwadrat". Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zbliżający się dzień zwycięstwa Ukrainy w wojnie przeciwko rosyjskiej inwazji, mający na celu wsparcie ofiar oraz zakup niezbędnego ekwipunku dla wojska.

Bilety na koncert w Krakowie dostępne są pod linkiem. Dla tymczasowo przesiedlonych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w odpowiedni sposób obowiązuje zniżka w wysokości -50%. Bilety można kupić w kawiarnio-księgarni NIĆ (ul. Sławkowska, 28).

Pozostałe występy europejskiej trasy:

  • 4 maja - Praga (Retro Music Hall, Praha 2);
  • 5 maja – Brno (Zoner BOBYHALL).

Możesz dołączyć do zbiórki, korzystając z poniższych danych:

PayPal: lukaua@yahoo.com

Dla kart ukraińskich:

Instytucja Banku — PrivatBank

MIF Banku – 305299

Odbiorca płatności — ЛУЧКІН ВОЛОДИМИР ЮРІЙОВИЧ

IBAN — UA213052990000026203893340711

Konto odbiorcy — 26203893340711

Waluta karty — UAH

RNAPP odbiorcy — 2596502196

Numer karty Privatbank: 5363542013946513

Numer karty Monobank: 5375411413432829

Kraków

Kraków - najnowsze informacje