sobota, 30 grudnia 2023 11:53

Jest decyzja o rozbudowie Kraków Airport. Inwestycja ruszy w 2024 roku

Autor Marzena Gitler
Jest decyzja o rozbudowie Kraków Airport. Inwestycja ruszy w 2024 roku

Jest zgoda wspólników na rozbudowę Kraków Airport. Na lotnisku zostanie zbudowany nowy terminal pasażerski. To jedna z wielu realizowanych inwestycji.

29 grudnia wspólnicy spółki Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o. o. podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na podjęcie przez Zarząd MPL czynności prawnych związanych z realizacją budowy i rozbudowy terminala pasażerskiego zawartego w Planie Inwestycyjnym Kraków Airport na lata 2024 – 2045. To zielone światło do rozbudowy krakowskiego lotniska, które w połowie grudnia obsłużyło 9-milionowego pasażera.

Nowe połączenia i coraz większe zainteresowanie lotami z Krakowa sprawiają, że przepustowość krakowskiego terminala pasażerskiego, oddanego do użytkowania po rozbudowie w grudniu 2016 roku jest już niewystarczająca. Pasażerowie czekali na decyzję o rozbudowie Kraków Airport, który wzbogaci się o nowy terminal. Podjęta 29 grudnia decyzja to kolejny krok do realizacji tych planów. Zgoda wspólników MPL umożliwi ogłoszenie przetargu i wyłonienie generalnego wykonawcy robót budowlanych. Inwestycja znalazła się w Planie Inwestycyjnym Kraków Airport na lata 2024 – 2045.

Budowa nowego terminala, pozwalająca na szybszą obsługę pasażerów, to kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana w Balicach. 22 grudnia podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników poinformowano o zakończeniu robót budowlanych, związanych z rozbudową płyty postojowej w części zachodniej krakowskiego lotniska. Inwestycja ta właśnie uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Dzięki niej już na najbliższy sezon letni Kraków Airport port będzie dysponował dodatkowymi 15 stanowiskami postojowymi dla samolotów.

W trakcie realizacji są inwestycje budowy nowego budynku Cargo oraz budowa nowej stacji energetycznej ST10-bis. Jedną z kluczowych inwestycji zaplanowanych w Planie Generalnym lotniska jest też budowa nowej drogi startowej. Zarząd lotniska we wrześniu złożył dokumenty do zaopiniowania w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i czeka na decyzję o budowie. - Budowa nowej drogi startowej umożliwia ciągłość funkcjonowania krakowskiego  lotniska, bez konieczności jego zamykania na wiele miesięcy. Ta budowa, podobnie, jak rozbudowa terminala pasażerskiego, czy pozostałe budowy będzie toczyła się przy nieprzerwanie funkcjonującym lotnisku.  To także inwestycja domykająca procedowane rozwiązania systemu gospodarki wodno-ściekowej na lotnisku, a także wdrożenie nowoczesnego systemu naprowadzania samolotów, umożliwiającego prowadzenie operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widzialności - powiedział na ostatnim Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

fot. Wnętrze terminalu Kraków Airport - Mach240390/Wikimedia Commons

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka