wtorek, 18 czerwca 2024 11:53

"Jestem zniesmaczony tym, co dzieje się na sesji." Sejmik małopolski nadal bez marszałka

Autor Marzena Gitler
"Jestem zniesmaczony tym, co dzieje się na sesji." Sejmik małopolski nadal bez marszałka

Nadal nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem Województwa Małopolskiego. Na wczorajszej sesji nawet nie podjęto tego tematu, choć punkt o wyborze marszałka był w porządku obrad. - Jestem bardzo zniesmaczony tym, co dzieje się na sesji. Co chwile ogłaszane są przerwy. To paraliżuje praktycznie funkcjonowanie sejmiku - komentuje Grzegorz Małodobry, radny sejmiku z KO.

Sesja, która rozpoczęła się 17 czerwca, miała być drugim podejściem do wyboru, wskazanego przez Jarosława Kaczyńskiego, Łukasza Kmity na marszałka. Poprzednie głosowanie, które odbyło się 6 maja, ujawniło poważny kryzys w małopolskich strukturach PiS. Mimo, że Kmita był jedynym kandydatem, w tajnym głosowaniu zagłosowało na niego jedynie 13 spośród 21 radnych tej partii (PiS ma ich 22, ale Marta Malec-Lech była nieobecna). Ostatecznie 22 radnych było przeciwko, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden głos był nieważny.

W reakcji na bunt w partii, Jarosław Kaczyński odwołał przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego i pełnomocnikiem PiS w Małopolsce, Andrzeja Adamczyka. Popularnego posła, byłego ministra infrastruktury i budownictwa w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego zastąpił go nie kto inny, jak budzący opór kilku radnych sejmiku poseł Kmita. Kaczyński podtrzymał też swoją decyzję o nominacji Kmity na kandydata PiS na marszałka. Aby "dopilnować sprawy" w III sesji, która miała miejsce 17 czerwca, wziął udział sekretarz generalny PiS, Piotr Milowański, co wywołało komentarze. "Czy Łukasz Kmita zyska poparcie radnych PiS w wyborach na Marszałka Małopolski? Na wsparcie Beaty Szydło nie ma co liczyć. Za to pojawił się osobisty wysłannik Kaczyńskiego, Sekretarz Generalny PiS Piotr Milowański, który ma osobiście przypilnować radnych PiS" - napisał poseł Marek Sowa, który wraz z posłanką Dorotą Marek i wojewodą Krzysztofem Klęczarem również przysłuchiwali się obradom.

Czy Łukasz Kmita zyska poparcie radnych #PiS w wyborach na Marszałka Małopolski? Na wsparcie Beaty Szydło nie ma co...

Opublikowany przez Marka Sowę Poseł nę Sejm RP Poniedziałek, 17 czerwca 2024

O poważnej sytuacji napisała europosłanka, Beata Szydło, która jeszcze przed sesją zaapelowała o wolę dialogu i kompromisu. Przypomniała też, jaka rolę pełni w PiS i ostrzegła, że spory mogą doprowadzić partię do utraty władzy w Małopolsce. "W związku z sytuacją w Sejmiku Województwa Małopolskiego, jeszcze raz apeluję do wszystkich o rozwagę, wolę dialogu i kompromisu oraz odpowiedzialność. Robię to jako wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, ale przede wszystkim jako mieszkaniec Małopolski. Podczas wyborów samorządowych większość Małopolan opowiedziała się za Zjednoczoną Prawicą, dając nam demokratyczny mandat do zarządzania Regionem. Niech zatem wzajemne spory i animozje, czasem w demokracji nieuniknione, nie doprowadzą do utraty tego mandatu" - napisała.

W związku z sytuacją w Sejmiku Województwa Małopolskiego, jeszcze raz apeluję do wszystkich o rozwagę, wolę dialogu i...

Opublikowany przez Beatę Szydło Niedziela, 16 czerwca 2024

W kuluarach mówi się, że to właśnie jej zwolennicy nie chcą zgodzić się na Kmitę, lub oczekują co najmniej wejścia do nowego Zarządu Województwa i funkcji wicemarszałka. Takie ambicje ma obecny marszałek, Witold Kozłowski, który podkreśla pasmo sukcesów, jakie za jego kadencji miała odnieść Małopolska.

Sesja, której głównym tematem było sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za 2023 rok oraz absolutorium i wotum zaufania Zarządowi Województwa Małopolskiego była kilka razy przerywana. Jedna z przerw trwała ponad 2 godzinny. Ostatecznie punkt, w którym miano przegłosować wybór marszałka się nie odbył. Jan Tadeusz Duda ogłosił przerwę w obradach do środy 19 czerwca do godz. 18.00.

"Marszałek Województwa Małopolskiego nadal nie został wybrany. Została ogłoszona przerwa  w obradach do środy do godz. 18:00 przez przewodniczącego Jana Dudę. Jak widać rozłam w PiS jest duży. Ale dobrze, że u nas jest jedność" - skomentowała radna Partycja Tocka z KO.

Marszałek Województwa Małopolskiego nadal nie został wybrany. Została ogłoszona przerwa w obradach do środy do godz....

Opublikowany przez Patrycję Tocką Poniedziałek, 17 czerwca 2024

"Jeśli chcecie zapytać o to, co dziś Sejmik zrobił w kwestii wyboru Marszałka, to odpowiadam - NIC. Odroczono, szopka trwa. Opozycja na posterunku" - dodał Grzegorz Lipiec.

Jeśli chcecie zapytać o to, co dziś Sejmik zrobił w kwestii wyboru Marszałka, to odpowiadam - NIC.😎🥳🥳🥳 Odroczono, szopka trwa. Opozycja na posterunku. ✌😎

Opublikowany przez Grzegorza Lipca Poniedziałek, 17 czerwca 2024

- Ja jestem bardzo zniesmaczony tym, co dzieje się na sesji. Co chwile ogłaszane są przerwy. To paraliżuje praktycznie funkcjonowanie sejmiku - powiedział w rozmowie z Głos24 Grzegorz Małodobry. Radny sejmiku z Krzeszowic skomentował też obecność na sali sekretarza PiS. - Nie chcę aby w Warszawie ktoś decydował o tym, co jest ważnej dla mieszkańców Krzeszowic, Miechowa czy powiatu krakowskiego - dodał.

W małopolskim samorządzie pat trwa już 6 tygodni. Nie ma zarządu, nie ma komisji rewizyjnej, której przewodniczenie powinno być przekazane opozycji. Zgodnie z ustawą o samorządzie, sejmik ma na to 3 miesiące. Jeśli marszałek i wicemarszałkowie nie zostaną wybrani do 8 lipca, sejmik małopolski może zostać rozwiązany, a wybory powtórzone. - W PiS jest bardzo duże napięcie. Widać, że oni się nie lubią, mówiąc delikatnie, a nawet wręcz nienawidzą. Nadal nie wiemy, kto będzie w Zarządzie. Przypuszczamy, że pan Kmita zaproponował tę funkcję większej liczbie osób, niż przewiduje skład. Dlatego nie chce tego ujawnić - ocenia Grzegorz Małodobry.

Koalicja Obywatelska na razie nie zamierza podejmować żadnych kroków, choć mówiło się, że może wykorzystać kryzys w partii Jarosława Kaczyńskiego i zgłosić swojego kandydata na marszałka, dogadując się z kilkom radnymi z PiS. - Zaczekamy do środy. Na razie nie planujemy żadnych działań, czekamy na ruch PiS - dodaje radny.

fot. UMWM

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka