wtorek, 25 stycznia 2022 15:42

Jeszcze w tym roku 6 wozów strażackich dla jednostek z powiatu krakowskiego

Autor Marzena Gitler
Jeszcze w tym roku 6 wozów strażackich dla jednostek z powiatu krakowskiego

Sześć jednostek OSP z gmin powiatu krakowskiego w 2022 roku otrzyma nowe wozy ratowniczo-gaśnicze z dofinansowaniem z MSWiA. Cztery będą mogły zakupić średni, a jedna lekki pojazd.

19 stycznia wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 456 nowych pojazdów. 42 z nich otrzymają małopolskie Ochotnicze Straże Pożarne.

– Do małopolskich jednostek OSP trafi 30 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 8 lekkich i 4 ciężkie. Bardzo dziękuję kierownictwu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za nowy sprzęt dla małopolskich OSP. Dzięki krajowym funduszom możemy stale doposażać nasze służby w najnowszy sprzęt, a tym samym zwiększać bezpieczeństwo obywateli – podsumował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W powiecie krakowskim średni samochód ratowniczo-gaśniczy z dofinansowaniem z MSWiA trafi do OSP Więckowice w gminie Zabierzów, OSP Olszowice w gminie Świętniki Górne, OSP Zalas w gminie Krzeszowice,  OSP Kryspinów w gminie Liszki i OSP Krzęcin w gminie Skawina. Lekki pojazd otrzymają strażacy ochotnicy z jednostki Sułoszowa III z tej gminy.

W sunie w skali ogólnopolskiej dofinansowanie dla OSP wyniesie ponad 175 milionów złotych. Na tę sumę składają się: 164 mln 112 tys. zł z budżetu państwa w ramach dotacji MSWiA oraz dotacji KSRG i 11 mln 103 tys. zł ze środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych.

fot. pixabay

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje