czwartek, 29 kwietnia 2021 09:39

Już kilka metrów spędzonych pod ziemią wyzwala w nas emocje, a co dopiero 250 m ?

Autor Głos 24
Już kilka metrów spędzonych pod ziemią wyzwala w nas emocje, a co dopiero 250 m ?

Najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce – Kopalnia Soli Bochnia jest otwarta dla ruchu turystycznego.

Nasza przygoda będzie miała miejsce w najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej, Kopalni Soli  Bochnia.

Ćwierć kilometra pod powierzchnią ziemi tętni życie i zaczyna się niezwykła przygoda.

Znaleźć się w takim miejscu nie jest do końca łatwe. Możemy zjechać do niej specjalną górniczą windą. Jej początki jako zakładu przemysłowego w którym odbywała się zorganizowana praca górnicza datujemy na 1248 r. Od tej pory bocheńska kopalnia pracuje nieprzerwanie. Mimo gwałtownego biegu historii Polski, zwrotów, upadków, wojen, wydobycie soli trwało nieprzerwanie do początku lat 90 XX w. Od 1995 roku kopalnia zajmuje się organizacją ruchu turystycznego w zabytkowych wyrobiskach. Wytyczono trasę turystyczną, która z czasem zyskała multimedialną oprawę, utworzono atrakcje przybliżające specyfikę miejsca i wykorzystujące potencjał podziemnych wyrobisk. Przejazd kolejką górniczą po trasie turystycznej, czy podziemna przeprawa łodzią, pozwalają przybliżyć się do pracy górników i poznać piękno tego unikalnego miejsca.

Kopalnia Soli Bochnia jest Pomnikiem Historii i miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wiekowa kopalnia przygotowana na zwiedzanie w nowej rzeczywistości.

Nikt z nas nie przypuszczał, że zmieni się tak wiele w naszym życiu, nawet sposób planowania wolnego czasu. Nowa „covidowa” rzeczywistość to nie tylko wymogi sanitarne, obostrzenia, to również inny sposób wybierania miejsc, które zwiedzamy. Kopalnia Soli Bochnia to atrakcja turystyczna wyróżniona certyfikatem Bezpieczna Turystyka Małopolska. W trosce o dobro osób odwiedzających kopalnię zadbano o opracowanie i przestrzeganie wszystkich procedur sanitarnych. Zwiedzanie kopalni odbywa się w maseczkach i z ograniczoną ilością uczestników każdej tury zwiedzania. Nie zmienia to jednak faktu, że cały pobyt w kopalni odbywa się w unikalnym mikroklimacie, panującym w tym miejscu.

Weekend , krótki urlop… zaplanujmy chociaż kilkugodzinną wycieczkę !

Chcemy czy nie, zwiedzanie kopalni to zdecydowanie aktywny sposób spędzenia wolnego czasu. Praca zdalna, nauka przy komputerze, pozostawią nam na pewno pamiątki w postaci kilku dodatkowych kilogramów. Przejście trasy turystycznej i pokonanie dystansu ok 3 km, zmierzenie się ze schodami, to świetny sposób na sprawdzenie swojej kondycji. Na miejscu czekają nas tylko plusy :) . Atrakcje kopalni, trasa turystyczna z multimediami, pobyt w komorze Ważyn (gdzie na pewno będziemy mogli złapać chwilę oddechu) nie tylko oderwą nas od monitorów i komórek, ale w pewnym sensie przeniosą również w czasie .

Historia, edukacja, atrakcje.

Podziemny labirynt solnych korytarzy, to idealne miejsce do przekazywania informacji o dziejach kopalni, Bochni, do prezentowania rozwoju górnictwa, handlu, rozwoju technik przemysłowych. Dorośli jak i dzieci odwiedzający kopalnię zgodnie przyznają, że jest to miejsce niezwykłe. Dla najmłodszych już sam zjazd prawdziwą windą górniczą jest niezwykłym przeżyciem. Ekspozycja multimedialna, barwne opowieści przewodników, otoczenie solnych wyrobisk i świadomość przebywania 250 m pod ziemią, działają niezwykle na wyobraźnię dzieci
i pobudzają ich rozwój sensoryczny. Przejazd autentyczną górniczą kolejką, dostarcza wiele radości nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni. Czas spędzony pod ziemią choć na chwilę uwalnia od pędzącego na powierzchni świata. Czyste powietrze i wędrówka po trasie turystycznej może tylko korzystnie wpłynąć na kondycję i zdrowie.

Ucieczka od smogu – pobyty nocne 250 m pod ziemią.

Podczas pobytu pod ziemią oddychamy powietrzem, które zostało w naturalny sposób oczyszczone w solnych wyrobiskach i dodatkowo wzbogacone przez mikroelementy, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Podczas pobytu nocnego w kopalni , czas jaki spędzamy pod ziemią to ponad 12 godzin, podczas których, zwiedzamy kopalnię, korzystamy z atrakcji. Spędzamy noc w bardzo nietypowych warunkach. Pobyty nocne dla osób indywidualnych odbywają się
w wyznaczonych terminach. Najbliższy termin to 15  maj 2021 r. Za pobyt nocny można zapłacić Polskim Bonem Turystycznym.

Rodzinne zwiedzanie kopalni – Królestwo Skarbnika.

Najstarsza kopalna soli w Polsce

Dla rodzin z dziećmi kopalnia przygotowała wariant trasy turystycznej podczas którego cała uwaga skupi się na najmłodszych uczestnikach wycieczki. Dzieci przeniosą się w świat podziemnej krainy Skarbnika. Poznają legendę o tej postaci, będą poszukiwać skarbu, zwiedzając kopalnię, by wreszcie spotkać tajemniczą postać bocheńskiego Skarbnika. Bilety do nabycia z wyprzedzeniem ( najpóźniej     1 dzień przed przyjazdem)  on – line, oraz bezpośrednio przy okienku kasowym. Ten wariant zwiedzania dostępny jest dla osób indywidualnych. Warunkiem uczestnictwa jest zakup biletu dla osoby dorosłej i dowolnej ilości dzieci, zjazdy odbywają się wg. ustalonego harmonogramu dni i godzin zjazdów, dostępnego na stronie internetowej kopalni.

Nowe atrakcje na nowe otwarcie !

Dla osób korzystających z pobytu rekreacyjnego w komorze Ważyn oraz z pobytów nocnych dla osób indywidualnych,  w jednej z solnych wnęk komory zaaranżowano miejsce do relaksu, oraz zabawy dla najmłodszych. Wnęka wyposażona jest
w drewniane zabawkami dla dzieci, solną piaskownicę oraz wygodne leżaki.

Zjazdy na pobyt w komorze Ważyn odbywają się w soboty i niedziele o godzinie 15.00

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. Ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

Biuro Obsługi Klienta :14 6926752 mail: biuro@kopalnia-bochnia.pl

Szczegółowe informacje, godziny zjazdów, ceny : https://bit.ly/3m7Pnde

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje