środa, 1 lutego 2023 11:38

Kabina prysznicowa – jaką wybrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Kabina prysznicowa – jaką wybrać?

Kabina prysznicowa lub wanna to nieodłączne elementy każdej łazienki. Nie tylko pełnią funkcję praktyczną czy też użytkową, ale także mogą decydować o stylu oraz klimacie łazienki. W tym artykule skupimy się na kilku praktycznych wskazówkach dla osób które stają przed wyborem kabiny prysznicowej. Zwrócimy uwagę na kilka istotnych kryteriów, które pomogą wybrać odpowiedni model.

Wymiary kabiny prysznicowej

Wybierając kabinę prysznicową, należy koniecznie zwrócić uwagę na jej wymiary.  Musi on pasować do wielkości łazienki. Zbyt mała kabina nie będzie wyglądać dobrze ani nie będzie wygodna w użytkowaniu, podczas gdy zbyt duża może być trudna do zainstalowania i zdominować pomieszczenie.

Aby wybrać odpowiedni rozmiar, należy określić

  • Dostępną przestrzeń
  • Liczbę osób, które będą korzystać z kabiny
  • Możliwość instalacji i dostępność odpowiedniego miejsca na wodę i odpływ

Na szczęście na rynku jest wiele kabin prysznicowych o różnych wymiarach. Mniejsze to 800 cm x 800 cm czy 800 cm x 900 cm . Te większe mogą mieć za to wymiary nawet 1 800 cm – w przypadku drzwi do rozsuwanych do kabiny wnękowej.

Rodzaje kabin prysznicowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje kabin prysznicowych, takie jak: kabiny narożne, kabiny prostokątne, kabiny okrągłe, a także kabiny walk-in. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, dlatego należy dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wybrać kabinę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Przykładowo kabina prysznicowa typu "walk in" to rodzaj kabiny, w której nie mamy drzwi, tylko otwartą przestrzeń. Wymaga ona więcej przestrzeni niż tradycyjna kabina prysznicowa dlatego nadaje się do montażu w większych łazienkach.

W mniejszych łazienkach sprawdzą się kompaktowe kabiny prysznicowe narożne, kwadratowe lub prostokątne. Kabiny te dostępne są w wymiarach 80cm x 80cm lub 90cm x 90cm.

Dlaczego materiał i jakość wykonania są tak ważne?

Kabiny prysznicowe są ważnym elementem naszej łazienki. Służą nam do codziennej higieny ale też i relaksu. Dlatego ważne jest, aby były wykonane z materiałów, które będą trwałe i wytrzymałe. Nie chcemy przecież, aby nasza kabina prysznicowa łatwo się rysowała lub uległa uszkodzeniu po kilku miesiącach użytkowania.

Do produkcji kabin prysznicowych stosuje się, akryl, szkło, tworzywa sztuczne i stal nierdzewna.

Akryl jest lekki i łatwy w utrzymaniu czystości, ale jest mniej trwały niż inne wymienione materiały. Szkło jest trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety podczas nieszczęśliwego wypadku może okazać się również niebezpieczne, jeśli zostanie uszkodzone. Szkła są oczywiście odpowiednio wzmacniane jednak należy mieć z tyłu głowy konsekwencje ewentualnego wypadku. Stal nierdzewna jest trwała i odporna na korozję, ale jest też droga – w związku z tym nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Podsumowanie

Przy zakupie kabiny prysznicowej najważniejsze jest przeanalizowanie swoich potrzeb oraz wymagań. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na dostępne miejsce. Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju kabiny. Im masz więcej dostępnego miejsca tym masz więcej pola do manewru. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał i jakość wykonania. Tutaj wszystko zależy od budżetu. Droższe kabiny są wykonane z lepszych materiałów dlatego warto poszukać promocji. Czasami droższy model można kupić w cenie takiego ze średniej półki cenowej. I najważniejsza rzecz: porównaj podobne kabiny u różnych producentów. Kabiny często wykonane z takich samych materiałów w tej samej technologii potrafią różnić się ceną o kilkaset złotych. Warto porównać również oferty za ten sam model w kilku sklepach.

Na koniec. Pamiętaj, że kabina prysznicowa to inwestycja na lata, dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego modelu, który będzie spełniać Twoje oczekiwania.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka