środa, 5 maja 2021 08:51

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Autor Artykuł sponsorowany
Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Zastanawiasz się, kiedy zmienić opony zimowe na letnie? To już ostatni dzwonek! Wymiana ogumienia to jedna z najważniejszych czynności dla kierowcy, która gwarantuje bezpieczeństwo. Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Kiedy powinienem zmienić opony na letnie?

W przypadku styczności z polskimi warunkami, warto polegać na termometrze, a nie na kalendarzu. Zaskoczenie? Producenci zalecają, aby podziękować swoim oponom zimowym, jeśli temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza.

Stałe wyższe temperatury są zazwyczaj dobrą przesłanką dla kierowców, aby pomyśleć o zarezerwowaniu terminu wymiany opon.

Czy latem trzeba wymieniać opony zimowe?

Tutaj należy rozważyć dwa fakty. Mianowicie w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon w okresie letnim.

Natomiast, jeżeli mamy na względzie aspekty bezpieczeństwa, jazda na oponach zimowych w miesiącach letnich może stanowić duże zagrożenie dla opon i pojazdu, ale także dla Ciebie – kierowcy.

Opony zimowe natychmiast tracą skuteczność podczas jazdy w ciepłą i suchą pogodę. Producenci inaczej tworzą opony zimowe i letnie, aby dopracować dobre wrażenia z jazdy w każdym sezonie.

Jak zamienić opony zimowe na letnie?

Jeśli zdecydowałeś się na wymianę opon z zimowych na letnie, kolejne pytanie brzmi: jak to zrobić? No właśnie! Istnieje możliwość samodzielnej wymiany opon, jeśli dysponujesz odpowiednim wyposażeniem – i tak zwanym – know-how.

Jednak wielu kierowców nie ma sprzętu do samodzielnego montażu opon. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, powinieneś znaleźć zaufany warsztat wulkanizacyjny, w którym uzyskasz pomoc. Co więcej, warto zapytać o możliwość przechowania opon, co pozwoli oszczędzić nam miejsca w garażu i da gwarancję, że nasze opony zimowe będą przechowywane w odpowiednich warunkach.

Mam opony zimowe, ale nie letnie. Co zrobić?

Jeśli posiadasz zamontowany zestaw opony zimowych, pozostaw go na mroźne warunki! Przemyśl zestaw, jaki potrzebujesz na lato! Opony letnie czy całoroczne? Dobre pytanie.

Na rynku oponiarskim istnieje wiele możliwości doboru ogumienia na lato, możesz skorzystać z usług takich marek, jak: Continental, Michelin, Goodyear, BF Goodrich, Barum, Hankook, i wielu innych…

Jakie są różnice między oponami letnimi a zimowymi?

Opony letnie zaprojektowano tak, aby osiągały optymalne osiągi w temperaturach powyżej 7 stopni Celsjusza. Ich guma i rowki zapewniają doskonałą przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Gwarantują bardzo dobre wyniki w zakresie komfortu i zużycia paliwa.

W przeciwieństwie do opon letnich, opony zimowe najlepiej sprawdzają się w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Ich guma pozostaje taka sama nawet w niskich temperaturach, a ich bieżnik sprawia, że opony te są idealną opcją do jazdy po suchej, mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje