sobota, 5 listopada 2022 17:34

Kłęby dymu na środku pola. Nietypowa akcja strażaków

Autor Marzena Gitler
Kłęby dymu na środku pola. Nietypowa akcja strażaków

Strażacy na miejsce pożaru dojechać mogli tylko samochodem terenowym. Brakowało też wody, a płonące bele siana musieli przegarniać ręcznie.

Wyjątkową trudną akcję zrelacjonowała OSP Kasina Wielka, której druhowie wraz a wraz z kolegami z OSP Mszana Dolna i zawodowymi strażakami z Limanowej walczyli z pożarem bel siana, który wybuchł na polu pomiędzy przysiółkami Chrustki i Wojtasie w Kasinie Wielkiej (pow. limanowski). Pożar balotów z sianem zauważono w piątek, 4 listopada ok. godz. 19:30.

"W sile 2 zastępów w pełnej obsadzie udajemy się do pożaru bel siana składowanych na roli Chrustki/Wojtasie. Do miejsca zdarzenia udało się dotrzeć tylko naszym terenowym samochodem - droga polna/rolna za firma Justania. Po rozpoznaniu stwierdzono pożar ok 25 bel z sianem zgromadzonych na polu, pożar nie stwarzał zagrożenia z racji znacznej odległości od domostw. Czekała nas bardzo ciężka ręczna praca, do działań zadysponowana również dwa zastępy z OSP Mszana Dolna  oraz zastęp z Państwowej Straży Pożarnej stacjonujący w Mszanie Dolnej. W końcowej fazie dogaszania wspomógł nas rolnik, przy pomocy ciągnika z turem udało się rozciągnąć ostatnie palące się bele" - napisali strażacy.

Konieczne było zbudowanie ok 400 metrów linii gaśniczej że względu na trudny dojazd do miejsca pożaru. Działania polegały na przerzuceniu siana i dokładnym zalaniu pozostałych balotów. Podczas działań pomagała im koparko-ładowarka.

Akcja trwała cztery godziny, a mogła trwać znacznie dłużej. Gaszenie pożaru znacznie przyśpieszyli właściciele pobliskiej firmy Justania, którzy udostępnili strażakom swój zapas wody, za co druhowie podziękowali im na Facebooku: "Dziękujemy również właścicielom firmy Justania, którzy udostępnili wodę ze zbiornika p. poż o pojemności ok 200 tys. litrów, dzięki temu nie trzeba było jej dowozić. Działania kończymy przed godz. 22 jednak do domów wracamy o godz. 23 po doprowadzeniu sprzętu do należytego porządku oraz by był gotowy do podejmowania kolejnych akcji" - podsumowali.

Wyjazd: 36/2022 Zgłoszenie: Pożar balotów z sianem O4.11.2022r 19:29 Kasina Wielka Chrustki/Wojtasie W sile 2 zastępów...

Opublikowany przez OSP Kasina Wielka Piątek, 4 listopada 2022

fot. Fb. OSP Kasina Wielka

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka