wtorek, 27 lipca 2021 12:03

Klub Przyjaciół Wieliczki zaprasza na spotkanie ku pamięci Henryka Kozubskiego

Autor Jadwiga Duda
Klub Przyjaciół Wieliczki zaprasza na spotkanie ku pamięci Henryka Kozubskiego

W środę, 28 lipca o godz.16.00 -tej w Wieliczce odbędzie się 17 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! ku pamięci Henryka Kozubskiego (1911-2021)"

Henryk Kozubski, harcerz i społecznik, przez 55 lat był członkiem Stowarzyszenia „Klub  Przyjaciół Wieliczki”(1966-2021). Był cenionym malarzem zwanym „Wielickim Chagallem”. , którą swój talent ujawnił dopiero w 1993 roku.

Henryk Kozubski zmarł 4 lutego 2021 roku. Miał 109 lat.

W lipcu 2020 był trzecim pod względem wieku żyjącym mężczyzną w Polsce[3].

Na wstępie z programem artystycznym wystąpi Natalia Spicha, uczennica Szkoły Muzycznej w Wieliczce pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Korczyńskiej.

Irena Małysa zaprezentuje książkę swojego autorstwa pt. „W cieniu Babiej Góry”, której akcja przebiega dwutorowo; w 1969 r. gdy pod Babią Górą miała miejsce katastrofa lotnicza, w której zginął m.in. syn dr Piotra Lewińskiego, Ministra Komunikacji, prezesa KPW i w 2019 r. kiedy pod Babią Górą traci życie Iza, córka lokalnego posła. Autorka stawia pytanie, czy to dusze tragicznie zmarłych w 1969 r. w cieniu Babiej Góry - szukają zemsty? Przyczyny tragedii lotniczej sprzed 50. laty do dziś nie zostały wyjaśnione.

Prelekcje wygłoszą Hanna Kozioł, córka Henryka Kozubskiego, sekretarz KPW, która opowie o Henryku Kozubskim jako ojcu, dziadku, pradziadku” oraz Jadwiga Duda, prezes KPW, Barbara Miszczyk, prezes Małopolskiego Związku Regionalnych Towarzystw Kultury w Krakowie, Bolesław Stefan, członek Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Oddział w Krakowie im. Włodzimierza Tetmajera, Krystyna Kaczyńska-Ślusarczyk, emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce.  

Podczas spotkania będzie też czas na wspomnienia wieliczan o Henryku Kozubskim.

Oprawę plastyczną spotkania tworzyć będzie wystawa akwarel Henryka Kozubskiego.

Spotkanie odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. Prowadzi je Jadwiga Duda. Spotkanie jest otwarte i może w nim uczestniczyć każdy zainteresowany.

17 spotkanie Wieliczka-Wieliczanie” Bis! ku pamięci Henryka Kozubskiego (1911-2021)  rozpocznie się tradycyjnie odbędzie się w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1 o godzinie 16.00-tej.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje