czwartek, 12 października 2023 13:10

KO wygrywa wśród młodych w Krakowie. Barbara Nowak namawia do głosowania na PiS

Autor Patryk Trzaska
KO wygrywa wśród młodych w Krakowie. Barbara Nowak namawia do głosowania na PiS

Uczniowie dziesięciu szkół średnich w stolicy Małopolski wzięli udział w organizowanych przez Młodzieżową Radę Krakowa i Samorządu V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie prawyborach. Wyniki zaskakują, nie tylko mieszkańców Grodu Kraka, ale również kurator Barbarę Nowak, która namawia do głosowania na PiS.

Uczniowie mogli głosować na komitety, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach w Polsce. (Bezpartyjni Samorządowcy (1), Trzecia Droga (2), Lewica (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), Konfederacja (5) i Koalicja Obywatelska (6)). Wybory odbyły się w ponad 10 szkołach średnich w Krakowie i miały na celu promowanie udziału w wyborach wśród uczniów.

Wyniki wyborów pokazują, jak różnią się poglądy młodych obywateli od reszty polskiego społeczeństwa. Przypomnijmy, z najnowszego sondażu IBRIS wynika, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 34,9 proc. Drugie miejsce przypadnie Koalicji Obywatelskiej, na którą chce głosować 28,1 proc. osób. Trzecią siłą w parlamencie byłaby Trzecia Droga z 10,3 proc. poparcia, a tuż za nią znalazła się Lewica z wynikiem 10 proc. Do sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja z poparciem 8,3 proc. Pozostałe komitety nie przekraczają progu 5 proc.  

Wśród młodych krakowian i krakowianek te wyniki plasują się jednak zupełnie inaczej. Gdyby to od uczniów szkół średnich ze stolicy Małopolski zależał kształt przyszłego parlamentu, to ze zwycięstwa cieszyłaby się Koalicja Obywatelska. Na ugrupowanie Donalda Tuska chcę zagłosować 34,8 proc. badanych. Drugie miejsce przypadłoby Lewicy z wynikiem 15,5 proc. Na najniższym stopniu podium znalazła się Konfederacja z poparciem na poziomie 13,5 proc. Do sejmu weszłoby jeszcze Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 5,6 proc. Progu wyborczego nie przekracza z kolei Trzecia Droga (7,4 proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy (2,1 proc.). 21.1 proc. pytanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.  

fot. Młodzieżowa Rada Krakowa 

Takie wyniki nie podobają się jednak Małopolskiej Kurator Oświaty. W dniu, kiedy uczniowie brali udział w prawyborach, Barbara Nowak napisała na X (dawniej Twitter): "W sytuacji groźnych akcji destabilizacji Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonych przez V kolumnę w Polsce i w Europarlamencie trzeba 15. X. mobilizacji wszystkich patriotów kochających Polskę i głosowanie w wyborach na PiS — to jedyna droga do utrzymania WOLNEJ NIEZALEŻNEJ POLSKI.". Warto zaznaczyć, że Małopolska Kurator Oświaty była obecna podczas środowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie.

foto główne: Mateusz Łysik/MRK (edycja: Głos24)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka