poniedziałek, 13 lutego 2023 15:22

Kolejna małopolska gmina po cichu wycofuje się z deklaracji anty-LGBT

Autor Tomasz Stępień
Kolejna małopolska gmina po cichu wycofuje się z deklaracji anty-LGBT

Deklaracja w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzania ideologii LGBT w gminie Jordanów w powiecie suskim już nie obowiązuje. 31 stycznia rada gminy ją uchyliła – po cichutku i bez rozgłosu.

To kolejna gmina, która wycofuje się z tzw. deklaracji anty-LGBT. W gminie Jordanów obowiązywała niespełna 4 lata. Wprowadzono ją 30 maja 2019 r., deklarując „zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele kwestionują podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny” – jak określono w uchwale. „Deklarujemy, że Rada Gminy Jordanów w realizacji swoich zadań publicznych będzie wierna tradycji narodowej i państwowej mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności” – zapisano w dokumencie.

Co się stało, że radni Gminy Jordanów zmienili pogląd na kwestię wierności tradycji? Tego nie wiadomo, bo ze świecą szukać informacji o tym, że właśnie wycofują się z deklaracji. Nie ma jej ani na stronie internetowej gminy, ani w mediach społecznościowych. Co więcej – głosowanie w tym temacie nie było nawet zapowiadane. – Radni byli tacy butni i bojowi przy przyjmowaniu tych deklaracji. A teraz je uchylają w ciszy i wstydzie. Nie zapowiadają projektów, wrzucają je dopiero na sesje. Nie publikują w ich BIP pod pretekstem że to tylko "oświadczenia" a nie uchwały. Trzeba je tropić m.in. w wynikach głosowania i na stronie RPO, który ostatnio wysłał pisma do nich – pisze w mediach społecznościowych Kuba Gawron, aktywista LGBTQ, jeden z twórców "Atlasu Nienawiści", w którym zaznaczane są samorządy, które przyjęły dyskryminacyjne uchwały (takich jak sprzeciw wobec "ideologii LGBT", Samorządowa Karta Praw Rodzin itp.). Rzeczywiście - informacja o tym, że gmina Jordanów deklarację uchyliła pochodzi z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który został o tym fakcie poinformowany.

Dwie następne uchwały uchylone - Jordanów i Zarzecze :) Oczywiście gminy uchyliły je po cichutku - Jordanów nie...

Opublikowany przez Kubę Gawrona Sobota, 11 lutego 2023

We wrześniu 2021 r., po burzliwej dyskusji deklarację anty-LGBT uchylił małopolski sejmik wojewódzki. Wywołało to sprzeciw radnych Solidarnej Polski, którzy zarzucali Unii terroryzm, a swoim kolegom zdradę. – Głosowanie o uchyleniu deklaracji jest realizacją brukselskiego scenariusza – mówiła Malec-Lech, która jest członkiem zarządu województwa małopolskiego. Jednak deklarację uchylono. Powodem decyzji były przede wszystkim obawy o utratę unijnych środków, które obliczano nawet na 2,5 miliarda euro. Mimo to pół roku temu w 14 małopolskich samorządach uchwały anty-LGBT ciągle obowiązywały. – Do projektu Umowy Partnerstwa Komisja Europejska wprowadziła zapisy antydyskryminacyjne, mówiące wyraźnie o tym, że samorządy, które wprowadziły uchwałę dyskryminacyjną, nie będą mogły korzystać ze środków – ostrzegał wtedy Tomasz Urynowicz, radny sejmiku i były wicemarszałek województwa. – To powoduje blokadę środków finansowych dla Nowego Sącza, dla powiatu limanowskiego, dla Nowego Targu, powiatu nowotarskiego, tarnowskiego, tatrzańskiego. Dzisiaj utrzymywanie tych deklaracji anty LGBT jest po prostu szkodliwe dla tych społeczności lokalnych – wyliczał radny wojewódzki.

Mimo to uchwały dyskryminacyjne, jak podaje „Atlas Nienawiści” obowiązują jeszcze w powiatach nowotarskim, limanowskim, tarnowskim, tatrzańskim i gminach Bukowina Tatrzańska, Niedźwiedź, Łososina Dolna, Gromnik, Szerzyny i Lipinki.

fot: Dominik Gębka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka