sobota, 21 września 2019 11:01

Kolejne środki na remont trasy kolejowej Mielec - Padew Narodowa

Autor Marzena Gitler
Kolejne środki na remont trasy kolejowej Mielec - Padew Narodowa

18 września z inicjatywy marszałka województwa Władysława Ortyla odbyło się spotkanie dotyczące prac projektowych odcinka linii kolejowej L25, łączącego Mielec i Padew Narodową. Wziął w nim udział prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, wraz ze swoim zastępcą Pawłem Pazdanem, a powiat reprezentował członek zarządu Maciej Jemioło.

Trwają prace projektowe kolejnego odcinka linii kolejowej L25. W urzędzie marszałkowskim samorządowcy rozmawiali z Mieczysławem Borowcem, dyrektorem PKP PLK, oddział w Rzeszowie. Jednym z głównych tematów była kwestia budowy wiaduktu i usytuowania go w planowanym układzie drogowym. Omawiano także kolejne potencjalne możliwości dofinasowania budowy wspomnianego wiaduktu.

- Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze. Cieszę się, że wspólnie z pozostałymi samorządami realizujemy założone wcześniej zadania. Most już łączy obydwa brzegi Wisłoki, wiadukt będzie jego przedłużeniem, który zamknie układ drogowy wokół całego miasta - powiedział Władysław Ortyl.

Marszałek poinformował także o kolejnym, trzecim już zwiększeniu dofinansowania na remont L25. W ubiegłym tygodniu zarząd województwa dołożył do inwestycji następne 22 miliony złotych, m.in. na zwiększenie bezpieczeństwa na torach, gdyż niektóre przejazdy będą miały wyższą klasę.

Linia kolejowa L25 ma ponad 320 km i biegnie przez trzy województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie. Obecnie remontowany jest jej odcinek Od Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza. Inwestycja warta prawie 530 mln zł zakłada modernizację prawie 100 km trasy. Oprócz napraw torów, przewidziane są remonty stacji, przystanków, peronów i przejazdów kolejowych.

Przypominamy, że 12 września 2018 roku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła, że przetarg na zaprojektowanie prac budowanych na odcinku L25 Mielec – Padew Narodowa oraz zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej na odcinku Mielec – Dębica w ramach projektu pod nazwą „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew – Mielec – Dębica”, który zrealizowany ma być z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2021 i kosztować blisko 250 mln złotych. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie, z którym 17 października 2018 roku spółka podpisała umowę na realizację. Umowa obejmuje m.in. wymianę 32 km torów, remont 40 przejazdów kolejowych, 6 mostów, 31 przepustów oraz wybudowanie nowych peronów na stacjach: Mielec, Rzochów, Wojsław, Pustków, Rzemień, Przecław, Dąbie i Kochanówka. Rozpoczęcie prac remontowych nastąpiło 1 marca 2019 roku, a zakończenie prac zaplanowane jest na grudzień 2020 roku.

O remoncie L25 Zarząd Województwa Podkarpackiego rozmawiał też z Zarządem Województwa Świętokrzytskiego 11 września w Sandomierzu. Efektem debaty transportowej jest wspólny list - stanowisko marszałków województw świętokrzyskiego i podkarpackiego do Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, w którym gospodarze obu regionów piszą:

„Zarządy Województw Świętokrzyskiego i Podkarpackiego na wspólnym posiedzeniu w Sandomierzu zgodnie zadeklarowały zacieśnienie współpracy na rzecz wzmocnienia spójności w komunikacji oraz wzmocnienia gospodarczej konkurencyjności obu Regionów. (...) W tym kontekście należy podkreślić konieczność zapewnienia w kolejnym okresie programowania Unii Europejskiej środków gwarantujących pełną realizację następujących inwestycji drogowych i kolejowych:

- budowa drogi ekspresowej S-74 na przebiegu od Sulejowa w województwie łódzkim do Niska w województwie podkarpackim, (…) w tym również kompatybilnej  inwestycji w postaci budowy mostu na rzece San w Stalowej Woli w ciągu drogi wojewódzkiej nr 855 w ramach Rządowego programu  „Mosty dla Regionów”.

- modernizacja linii kolejowej nr 25 przebiegającej od Łodzi, przez Końskie, Skarżysko-Kamienną, Sandomierz do Dębicy, której przeprowadzenie stanowiłoby ważny impuls rozwojowy dla znacznych obszarów Świętokrzyskiego i Podkarpacia.

- prace na liniach kolejowych nr 25, 74,78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg / Sandomierz – Ocice / Padew, które usprawnią ruch kolejowy w ramach Kolejowej Magistrali Wschodniej pomiędzy Olsztynem, Białymstokiem, Lublinem,  Rzeszowem i Kielcami a także poprzez linię nr 7 i 8 z Warszawą.

- budowa drogi szybkiego ruchu o parametrach drogi ekspresowej Rzeszów – Radom przez Województwo Świętokrzyskie, która w istotny sposób doprowadzi do sprawnego obsłużenia komunikacyjnego południowo wschodniej strony kraju ze stolicą Polski."

inf. UMWP,  foto: Powiat Mielecki

Mielec - najnowsze informacje