niedziela, 11 lutego 2024 09:20

Niedługo poznamy nazwisko nowego Małopolskiego Kuratora Oświaty. Kiedy?

Autor Katarzyna Domagała
Niedługo poznamy nazwisko nowego Małopolskiego Kuratora Oświaty. Kiedy?

Trwa postępowanie w konkursie na Małopolskiego Kuratora Oświaty, które rozpoczęło się niedługo po odwołaniu z tej funkcji kontrowersyjnej Barbary Nowak. Komisja konkursowa poinformowała, że nazwisko nowego kuratora poznamy prawdopodobnie po 23 lutego, wtedy ma zakończyć się drugi i ostatni etap konkursu.

Konkurs na Małopolskiego Kuratora Oświaty budzi duże emocje, również ze względu na fakt, że poprzednia kurator, Barbara Nowak, znana z wielu kontrowersyjnych zachowań i poglądów, została odwołana.

“Kurator to nie prokurator”. Barbara Nowak oficjalnie odwołana [WIDEO]
Barbara Nowak, dotychczasowa kurator oświaty w Małopolsce, została formalnie odwołana ze stanowiska.

Wiele osób, szczególnie nauczycieli z województwa małopolskiego, zadaje sobie pytanie: kto zostanie Małopolskim Kuratorem Oświaty po Barbarze Nowak? Odpowiedź będzie znana już niedługo, ponieważ 23 lutego odbędzie się drugi etap konkursu. Zakwalifikowało się do niego ośmiu kandydatów - wszyscy z pierwszego etapu spełniający wymogi formalne. 23 lutego komisja ma dokonać ich merytorycznej oceny i wyłonić następcę Barbary Nowak.

Kto po Barbarze Nowak? Wojewoda małopolski ogłosił konkurs na małopolskiego kuratora oświaty
Biuro Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara poinformowało, że ogłosił on konkurs na małopolskiego kuratora oświaty.

Co będzie podlegać ocenie?

Według zapowiedzi komisja ma oceniać zaproponowaną przez każdego kandydata koncepcję nadzoru pedagogicznego oraz organizacji i zarządzania kuratorium oświaty. Jej członkowie będą zadawać pytania m.in. o szczegóły tej koncepcji i znajomości prawa oświatowego.

Pracami komisji kieruje Lucyna Gajda - dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W komisji zasiadają trzej przedstawiciele Ministra Edukacji Narodowej, dwaj wojewody oraz trzej reprezentanci związków: Forum Związków Zawodowych,  NSZZ "Solidarność" i Okręgu Małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Obecnie obowiązki kuratora pełni w Małopolsce Gabriela Olszowska.

Źródło: RMF24

Fot.: Silar (Wikipedia)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka