czwartek, 3 grudnia 2020 11:00

Konkurs Szopek Krakowskich online. Kiedy wyniki?

Autor Marzena Gitler
Konkurs Szopek Krakowskich online. Kiedy wyniki?

Tegoroczny Konkurs Szopek Krakowskich jest inny niż zawsze... Nie odbędzie się tradycyjna wystawa przy "Adasiu". Szopki biorace udział w koknursie i sam konkurs będzie za to można śledzić online.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na trwający stan epidemii koronowirusa (COVID-19). W trosce o bezpieczeństwo Muzeum Krakowa zdecydowało się na wprowadzenie zmian w zasadach konkursu.

Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się 3 grudnia o godz. 14.00. Jury oceni wszystkie szopki i przyzna zwycięzcom nagrody. Transmisję z wydarzenia bedzie można zobaczyć 3 grudnia o godzinie 12:00 na profilu Muzeum Krakowa: www.facebook.pl/MuzeumKrakowa.  

Do 78. Konkurs Szopek Krakowskich zgłoszono 87 prac. – Rekordowa jest liczba prac seniorów, czyli osób dorosłych. Zgłoszono ich aż 50. Znacznie mniej, co jest pewnie związane z brakiem zajęć stacjonarnych w szkołach, przygotowano prac grupowych. W kategorii dziecięcej jury oceni 20 szopek, a młodzieżowej 6. Na konkurs wykonano także 11 szopek rodzinnych – informuje Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa.

Jak zwykle cechą charakterystyczną konkursowych szopek jest wykorzystanie w nich motywów architektonicznych Krakowa. – W tym rok wielu szopkarzy odniosło się także do trwającej pandemii, na przykład zamieszczając figurki w maskach czy koronawirusa zamiast smoka. Cześć twórców nawiązała do przeżywanej 100. rocznicy urodzin papieża Polaka – opisuje Małgorzata Niechaj.

Każda zgłoszona na 78. Konkurs Szopek Krakowskich praca została dokładnie sfotografowana czy też nagrana. Wszystko po to, by każdy członek jury mógł dokładnie zapoznać się z szopkami, zwłaszcza te osoby, które nie mogły zobaczyć ich osobiście. Wyniki obrad jury, które odbyły się zdalnie, zostaną ogłoszone 6 grudnia o godz. 14:00 przez Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Krakowa, na kanale YouTube placówki, jak i w jej mediach społecznościowych.

O formie ogłoszenia wyników i możliwości odbioru nagród zwycięzcy i uczestnicy konkursu będą informowani w terminie późniejszym.

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie od 7 grudnia br do 28 lutego 2021 r.
inf. Mueum Krakowa, foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka