środa, 7 czerwca 2023 12:23

Kontrowersje wokół sądeckiego BO. Radni PiS: Prezydent doprowadził go do ruiny

Autor Patryk Trzaska
Kontrowersje wokół sądeckiego BO. Radni PiS: Prezydent doprowadził go do ruiny

Przez wielu uznawany jest za najważniejsze wydarzenie roku. Budżet Obywatelski na stałe wpisał się już w tkankę nie tylko Małopolski, ale również całej Polski. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z obecnej formuły jego funkcjonowania. Nowosądeccy radni z Prawa i Sprawiedliwości zarzucają prezydentowi Ludomirowi Handzlowi doprowadzenie go do ruiny.

Budżet obywatelski to mechanizm, w ramach którego mieszkańcy miasta mają prawo zgłaszać projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu, a następnie wybierać w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji.

Jest to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. Efekty działań zwykłych ludzi widać na ulicach wielu miast takich, jak np. Kraków, Wieliczka czy Nowy Sącz, w którym BO jest przeprowadzany od 2015 roku (z realizacją zadań w 2016).

W przypadku ostatniego z wymienionych miast narosło w ostatnim czasie wiele kontrowersji. W 2019 roku sądeckie władze zdecydowały się na zmianę formuły budżetu obywatelskiego. Wprowadzono wtedy inny podział środków. Obecnie jest to podział na 25 osiedli według ich powierzchni oraz liczby ludności. Przeciwnicy obecnej formuły Budżetu Obywatelskiego wskazują między innymi na fakt, że maksymalna kwota na realizację pojedynczego projektu przed zmianą wynosiła 400 tys. zł, a po zmianie 269 tys. zł w przypadku jednego osiedla oraz, że przez te cztery edycje (w latach 2019-2023), aż 24 razy zdarzało się, że mieszkańcy któregoś z osiedli nie mieli możliwości dokonania żadnego wyboru, bo albo na ich osiedli nie było żadnego projektu.

Sądeccy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą to zmienić i apelują o zmiany w regulaminie BO, twierdząc, że za kadencji prezydenta Ludomira Handzla popadł on w ruinę. – Prezydent zapowiadał, że BO odda nowosądeczanom, a wygląda na to, że oddał go, ale swoim radnym. Naszym zadaniem jest teraz czas na to, by ten budżet dobrze skontrolować. W tej kwestii będziemy pracować z mieszkańcami – zapowiedział radny Michał Kądziołka, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Nowego Sącza, podczas konferencji polityków swojego ugrupowania.

Radny PiS zachęcał na swoim Facebooku do składania poprawek, które mają "naprawić" Budżet Obywatelski. Zachęcam wszystkich do kontaktu i przedstawienia swoich propozycji zmian w BO! Wspólnie naprawimy Budżet Obywatelski. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność, a nie tylko papier pełen cyfr! (...). Pieniądze są jak cegły – musisz je mądrze układać, aby zbudować silną społeczność. – napisał radny PiS.

Przypomnijmy, w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego wzięło udział około 10256 mieszkańców. Do realizacji wybrano 31 ze 109 projektów.  

fot. Mateusz Łysik/Głos24

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka