niedziela, 10 września 2023 10:18

Kopernik wrócił do Krakowa! Tysiące widzów zobaczyło barwne widowisko z okazji dwóch rocznic

Autor Marzena Gitler
Kopernik wrócił do Krakowa! Tysiące widzów zobaczyło barwne widowisko z okazji dwóch rocznic

9 września spod Bramy Floriańskiej na Rynek Główny przeszedł barwny pochód. Mobilne, plenerowe widowisko teatralne było pełne tańca, muzyki, akrobacji i historycznych odniesień.

W widowisku wzięło udział około 200 wykonawców: aktorzy, tancerze, muzycy, statyści, szczudlarze, francuscy mistrzowie akrobatyki z grupy Compagnie Tac O Tac. Przy akompaniamencie perkusistów grających na wielkich, dwustulitrowych beczkach, widzowie mogli zobaczyć mobilne mansjony teatralne. Pochód rozpoczął się przy Bramie Floriańskiej i ulicą Floriańską przeszedł na Rynek Główny.  

Pochód Kopernikański w Krakowie. Warto to zobaczyć!

Opublikowany przez Kraków PL Sobota, 9 września 2023

Tam na kilku scenach artyści w strojach historycznych epoki Mikołaja Kopernika zaprezentowali sceny rodzajowe i improwizacje w duchu średniowiecznego Krakowa. W pochodzie przeszli profesorowie, mieszczanie, wieśniacy, dziewki, żebracy, połykacze ognia, żacy czy bębniści. Można było zobaczyć różnego rodzaju pełne dowcipu sceny oddające klimat XIV i XV wieku, napisane przez krakowskiego poetę i satyryka Bronisława Maja. Pojawił się cyrulik, smok wawelski i dziewice, czarownice oraz... Kopernik i gwiazdy.

W pochodzie nie zabrakło także Baletu Cracovia Danza, który w maju wystawił spektakl w reżyserii i choreografii Romany Agnel „Planety tańcem poruszone”. Było to artystyczne przełożenie wielkiego naukowego dzieła Kopernika na język tańca. I właśnie sceny z tego przedstawienia baletowego zaprezentowano w ramach pochodu. Tańcem renesansowym artyści wyczarowali obraz nawiązujący do teorii Kopernika, a układy choreograficzne ilustrowały przemianę wizji świata z geocentrycznej w heliocentryczną.

Całość miała zaskakujący finał pod wieżą Ratuszową. Relację z wydarzenia opublikowała Telewizja Kraków.

Widowisko zorganizowane zostało przez Miasto Kraków i Teatr KTO z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 45. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

inf. i fot. Bogusław Świerzowski Jan Graczyński/Kraków.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka