poniedziałek, 3 sierpnia 2020 10:59

Koronawirus czy grypa? Będą nowe, lepsze testy

Autor Marzena Gitler
Koronawirus czy grypa? Będą nowe, lepsze testy

Nowe testy nie tylko potwierdzą zakażenia koronawirusem. Można je wykorzystać do odróżnienia wirusa SARS-Cov-2 od innych zakażeń grypowych.

"BBC News" poinformowało o nowym teście, który nie tylko potwierdzi zakażenia koronawirusem, ale można je również  wykorzystać do odróżnienia zakażenia tym patogenem od innych infekcji układu oddechowego, w tym podobne objawiającej się grypy sezonowej. Test o nazwie LamPORE opracowali eksperci ośrodka Oxford Nanopore. Nowe testy będą szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpocznie się sezon grypowy.

Prof. John Bell z Oxford University zapewnia, że nowe testy wykazują podobną czułość, jak obecnie stosowane testy laboratoryjne. W Wielkiej Brytanii trwają teraz badania, które mają potwierdzić skuteczność nowych testów. W przyszłym tygodniu mają już trafić do domów opieki. Na wynik tych testów trzeba na razie czekać od jednego do dwóch dni, ale wkrótce badanie będzie trwało zaledwie 90 minut.

Według brytyjskiego ministerstwa zdrowia w ciągu kilku miesięcy w Wielkiej Brytanii będzie dostępnych 5,8 mln testów odróżniających zakażenie koronawirusem i grypą. Pierwszy milion tych badań będzie gotowych w przyszłym tygodniu.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje