-Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Nowe obostrzenia to niemal nowy lockdown. Co się zmieni?
Zapowiedziana od soboty konferencja, od której oczekiwano radykalnych decyzji na temat działań, które mają zatrzymać rozwijajaca się gwałtownie epidemię koronawirusa w Polsce, rozpoczęła się o 17.15, a wcześniej była kilka razy przekładana. O sytuacji epidemicznej i nowych obostrzeniach poinformowali pemier Mateusz Morawiecki (który wziął w niej udział online) oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.
W Małopolsce i w całym kraju padają kolejne rekordy zakażeń, a szpitale alarmują o kończących się miejscach dla chorych. Wprowadzone tydzień temu obostrzenia, objęcie strefą żółtą całego kraju i 38 powiatów i miast strefą czerwoną nic nie dało. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 099 nowych przypadkach zakażenia koronawriusem w kraju, a w Małopolsce i na Mazowszy było ich ponad 1300. Najgorsza sytuacja jest w dużych miastach. Jak zapowiedział w środę na konferencji rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Adrusiewicz wśród stu rejonów, które zostaną objętę czerwoną strefą, znajdą się miasta wojewódzkie, w tym Kraków i Warszawa.
Nowe powiaty w strefie czerwonej
152 powiaty zostały objęte strefą czerwoną, w tym prawie cała Małopolska, oprócz powiatów: brzeskiego, tarnowskiego, roszowickiego i dąbrowskiego. Co ciekawe, na mapie nie ma powiatu miechowskiego, który jednak jest na ministerialnej liście.
Tak od soboty będzie wyglądać mapa stref z obostrzeniami Małopolski:
W czerwonej strafie jest prawie połowa Polski - 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.
Nowe obostrzenia i zasady
Jakie rozwiązania zaproponował resort zdrowia, aby zatrzymać codzienny wzrost zakażeń?
- Chronić życie i zdrowie Polaków, zwłaszcza seniorów, aby mogli się samoizolować,
- Zapewnienie właściwego funkcjonowania i wydalności służby zdrowia,
- Utrzymanie funkcjonującej gospodarki.
To trzy podstawowe zasady, które mają być priorytetem dla rządu - powiedział Mateusz Morawiecki.
Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów - powiedział premier.
Na konferencji zaprezentowano wykres pokazujący mobilność społeczną, która ma być teraz taka jak przed pandemią. To właśnie kontakty społeczne mają - zdaniem premiera - być odpowiedzialne za obecny wzrost zakażeń.
Nowe obostrzenia w strefie żółtej:
- lokale gastronomiczne otwarte od godz. 6 do 21
- ograniczneie liczby osób w komunikacji do 50%
- od 19 października do 20 osób na wydarzeniach rodzinnych, bez możliwości zabaw tanecznych,
- szkoły wyższe i średnie w trybie nauczania hybrydowego
- wydarzenia sportowe bez publiczności
- zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób,
- max. 1 osoba na 4 m2 podczas uroczystości religijnych,
- zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.
To tylko najważniejsze obostrzenia.
Najważniejsze nowe zasady w strefach czerwonych:
- w sklepach do 5 osób na 1 kasę
- zakaz imprez okolicznościwych (od 18 października)
- zgromadzenia do 10 osób
- szkoły wyżzsze i średnie - zdalnie
- w kościołach max. 1 osoba na 7 m2
zobacz też: