wtorek, 22 marca 2022 11:43

Koziołek Matołek, Batman czy Avengers? Fani komiksów świętują Festiwal Komiksu!

Autor Joanna Obajtek
Koziołek Matołek, Batman czy Avengers? Fani komiksów świętują Festiwal Komiksu!

Kolorowa historia za pomocą obrazków, która podbiła świat już w XX wieku. Obecnie miłośników komiksu jest wielu i to nie tylko tych najmłodszych. To też 20-latkowie, a nawet 40-latkowie, bo komiksy czyta i ogląda dzisiaj każdy. W Krakowie mają nawet swoje święto.

W najbliższy weekend, od 25 do 27 marca  przypada coroczne Krakowskie i międzynarodowe święto fanów oraz twórców komiksu. W tym roku Krakowski Festiwal Komiksu zagości w Krakowie już po raz jedenasty i wezmą w nim udział artyści z Francji, Belgii, Hiszpanii, a nawet Finlandii. W trzech słowach: będzie się działo!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Pałac Potockich, Fundacja Muzeum Komiksu i Kino pod Baranami, to miejsca obowiązkowe do odwiedzenia od piątku do niedzieli, 27 marca. W tych czterech lokalizacjach weźmiemy udział w warsztatach i wykładach popularnych twórców komiksów oraz komiksowych seansach. Nie możemy też zapomnieć o giełdzie, na której zaopatrzymy się w komiksowe nowości i zdobędziemy autografy.

Z komiksem przez życie/ fot. pixabay

Ważnym punktem programu Krakowskiego Festiwalu Komiksu będzie wystawa belgijskiego komiksu kobiecego.

– W Polsce i na świecie coraz bardziej rozrasta się środowisko twórcze i czytelnicze złożone przede wszystkim z kobiet. Szczególnie chcemy zaakcentować rolę belgijskiego komiksu kobiecego – mówi Rafał Kołsut, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, które organizuje festiwal.

Na wystawie zobaczymy też prace polskich artystek m.in. Magdaleny Kani oraz Aleksandry Herzyk. Pierwsza z kobiet jest autorką tegorocznego plakatu festiwalu. Rysowniczka namalowała na nim postać ze swojego najnowszego komiksu, którego premiera będzie pod koniec marca.

Aleksandra Herzyk, to druga polska artystka, której prace zagoszczą na festiwalu. To popularna autorka komiksów internetowych, a jej album „Wolność albo śmierć” będzie miał premierę na festiwalu. Rafał Kołsut z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego już teraz zdradza, że będzie to projekt poświęcony rewolucji francuskiej, stanowiący gratkę dla fanów historii.

Kolejnym ważny punktem festiwalu są warsztaty komiksowe dla najmłodszych, które poprowadzą profesjonaliści komiksów dziecięcych tacy jak Tomasz Spell iKajetan Wykurz. Inną atrakcją są projekcje filmów animowanych w Kinie pod Baranami pod nazwą „Baranki dzieciom”.

Najmłodsi fanami komiksów/ fot. pixabay

Podczas festiwalu zostaną wybrani również zwycięscy programu rezydencji odbywających się w Krakowie i Angouleme, we Francji.


– Rysownik, który wygra, będzie mógł pracować przez miesiąc we Francji nad zgłoszonym do konkursu projektem – tłumaczy Rafał Kołsut.

11. Krakowski Festiwal Komiksu wystartuje już w ten piątek. Z kolei giełda wydawnictw komiksowych odbędzie się w sobotę i niedzielę przy ul. Sarego 7. Wydarzenie można śledzić na facebooku na profilu: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe.

Plakat promujący z postacią z komiksu Magdaleny Kani/ fot: fb. Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe

Fot. unsplash

Kraków

Kraków - najnowsze informacje