wtorek, 3 sierpnia 2021 06:26

Kraków. 1500 miejsc w rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych

Autor Marzena Gitler
Kraków. 1500 miejsc w rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych

1500 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych prowadzonych przez Miasto Kraków czeka na uczniów, którzy nie dostali się do żadnej szkoły ponadpodstawowej. Co najchętniej wybierali młodzi krakowianie i do ilu klas aplikował tegoroczny rekordzista w rekrutacji?

2 sierpnia o godz. 10.00 zostały ogłoszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół ponadpodstawowych. Informacja o o szkołach, w których nadal pozostają wolne miejsca została opublikowana na stronie systemu rekrutacyjnego Omikron. W szkołach, w których są wolne miejsca, prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca. Podania, wraz z kopiami świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczeniami o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz ewentualnie dodatkowymi dokumentami, należy składać bezpośrednio w szkołach prowadzących rekrutacje uzupełniającą.

- Na uczniów wciąż czeka ponad 1500 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół  – informuje Dariusz Domajewski, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMK. - W liceach do dyspozycji pozostają 123 wolne miejsca, w technikach – 870, a w szkołach branżowych – 539. Wspomniane liczby dotyczą tylko szkół prowadzonych przez miejski samorząd, a ofertę uzupełniają także szkoły niesamorządowe, z których oferty mogą także korzystać uczniowie z Krakowa oraz okolic – dodaje.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonej rekrutacji oraz jej harmonogramu można znaleźć na stronie internetowej krakow.e-omikron.pl.

Co wybierali krakowianie?

W tym roku największą popularnością cieszyło się Liceum Ogólnokształcące nr X im. KEN na Kleparzu (klasy z rozszerzonym j. polskim, biologią i j. angielskim oraz matematyką, geografią i j. angielskim), LO nr VII im. Zofii Nałkowskiej na Krowodrzy (matematyka, geografia, j. angielski), nr VIII im. Stanisława Wyspiańskiego na Grzegórzkach (matematyka, informatyka, j. angielski), nr IV (matematyka, geografia, j. angielski) oraz nr XLII im. Adama Mickiewicza przy Studenckiej na Starym Mieście (matematyka, informatyka, j. angielski).

W przypadku techników niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyło się Technikum Łączności (specjalność technik-programista), a także Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie na ul. Kamieńskiego oraz Technikum Energetyczno-Elektronicznego nr 9 w Zespole Szkół Energetycznych (w obu przypadkach specjalności technik-informatyk) na Loretańskiej na Starym Mieście.

Rekordzista aplikował do 108 klas

- Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół prowadzonych przez Miasto Kraków, tak samo jak w latach poprzednich, mogli we wniosku rekrutacyjnym wskazać dowolną liczbę szkół oraz dowolną liczbę grup rekrutacyjnych, zwiększając tym samym swoją szansę na zakwalifikowanie. Mimo to 1594 kandydatów biorących udział w rekrutacji nie zakwalifikowało się do żadnej z samorządowych szkół. Wynika to przede wszystkim ze złożenia podań wyłącznie do szkół, w których próg punktowy był zdecydowanie wyższy, niż wyniki niezakwalifikowanego kandydata – mówi Dariusz Domajewski. - Tegoroczny rekordzista złożył podania do aż 108 grup rekrutacyjnych.

fot. pixabay.com

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka