poniedziałek, 3 października 2022 14:31

Kraków: 300 mln zł na inwestycje dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: 300 mln zł na inwestycje dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego

Dokładnie 298 864 453 zł – tę rekordową kwotę z Funduszu Medycznego, otrzyma Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. W placówce będzie realizowany infrastrukturalny projekt strategiczny, którego celem jest podniesienie jakości i dostępności świadczeń dla dzieci.

Wysokospecjalistyczny szpital pediatryczny o ogólnopolskim zasięgu zostanie całkowicie przebudowany, zmodernizowany, wyposażony. Poprzez utworzenie nowych komórek organizacyjnych rozszerzy się zakres świadczeń i poprawi standard dotychczas udzielanych usług medycznych.

Rocznie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie przeprowadza się ok. 200 tys. porad ambulatoryjnych a przyjmowanych jest ok. 32 tys. pacjentów. Przeprowadzanych jest też ponad 7 tys. zabiegów operacyjnych, w tym ok. 500 operacji kardiochirurgicznych. To tylko część liczb, które charakteryzują zakres działań szpitala. To największa placówka pediatryczna na południu Polski. Jej najstarsza część została wybudowana w 1965 roku. Dokonywały się tu niemal rzeczy niemożliwe: przeprowadzano operacje na sercu wielkości mandarynki czy uratowano chłopca, którego temperatura ciała spadła do 12o C. Wszystko zawsze w myśl dewizy: „Życie dziecka najwyższym dobrem”.

Nowa inwestycja, która otrzymała dofinansowanie, przewidziana jest do realizacji do roku 2026. Dzięki niej zostaną utworzone nowe komórki organizacyjne takie, jak: Oddział Psychiatrii Dziecięcej, Oddział Radioterapii, Centrum Perinatologiczne z traktem porodowym, Oddział Pediatryczny dla Chorób Infekcyjnych oraz Izba Przyjęć. Utworzenie Chirurgii Jednego Dnia i Laseroterapii to także redukcja kosztów i optymalizacja wykorzystania łóżek szpitalnych.

– Projekt obejmuje budowę nowego budynku mieszczącego nowe oddziały oraz modernizację budynku Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci, a także przebudowę i rozbudowę budynku Centralnego Laboratorium Szpitala. Budynek, który zostanie wybudowany, będzie mieścił Centrum Perinatologiczne, Odział Psychiatrii Dziecięcej, Oddział Pediatryczny dla chorób infekcyjnych oraz przenoszony z budynku CALD Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka

– wyjaśnił na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita.‌‌‌‌

Uroczyste przekazanie promesy szpitalowi/Fot.: MUW
Uroczyste przekazanie promesy szpitalowi/Fot.: MUW

Ponadto po zrealizowaniu inwestycji powierzchnia całkowita wyniesie ok. 50 tys. m2, a liczba łóżek - 182.

– Dzięki hojnemu wsparciu finansowemu, o którym mówił Pan Wojewoda, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie stoi przed szansą, by ponownie stać się jednostką, która niesie pomoc chorym dzieciom, nie tylko na miarę naszych możliwości, ale także na miarę naszych aspiracji. Przy okazjach takich jak ta zawsze przypominają mi się słowa Gandiego „przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości”. Dzisiaj przychodzi długo oczekiwane wsparcie i teraz od nas już tylko zależy, czy Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie wciąż będzie największą i najlepszą wysokospecjalistyczną placówką pediatryczną na południu Polski. Dzięki otrzymanej dotacji przeprowadzone będą modernizacje i rozbudowa budynków Szpitala. Nie tylko powstaną nowe oddziały i nowoczesne przychodnie, ale także laboratoria diagnostyczne i zaplecze socjalne dla pacjentów i dla pracowników. Wreszcie realne stanie się zapewnienie naszym dzieciom najlepszej możliwej opieki medycznej

– mówi dyrektor USD prof. Wojciech Cyrul a prorektor ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, dodał:

Cieszę się, że pomimo sytuacji sprzed roku, Państwo nam zaufali i udało nam się z tego ciężkiego okresu wyjść obronną ręką. Od 60 lat Szpital stara się rozwijać. Nie da się dzisiaj funkcjonować w medycynie bez ciągłych inwestycji. Ta inwestycja jest na pewno potrzebna - to perspektywa rozbudowy i stworzenia nowych oddziałów.
Promesa z Funduszu Medycznego dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie/Fot.: MUW
Promesa z Funduszu Medycznego dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie/Fot.: MUW

Na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w szpitalu obecni byli: małopolskie posłanki Małgorzata Wassermann, Elżbieta Duda, Urszula Rusecka, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor USD w Krakowie dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ oraz prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki. W spotkaniu uczestniczyli także byli dyrektorzy USD prof. Krzysztof Fyderek oraz docent Maciej Kowalczyk.

Fot. i inf.: MUW

Kraków

Kraków - najnowsze informacje