wtorek, 4 maja 2021 13:55

Kraków. Mieszkania z dopłatą do czynszu. W maju rusza nabór lokatorów

Autor Marzena Gitler
Kraków. Mieszkania z dopłatą do czynszu. W maju rusza nabór lokatorów

Pod koniec maja Krakowie ruszy nabór najemców dla nowego osiedla bloków z dopłatą do czynszu. Do przydziału jest 481 mieszkań przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej na Klinach.

Nie dla każdego

31 maja rozpocznie się rekrutacja do nowych mieszkań powstających w Krakowie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego „Mieszkanie na start”. Składający się z dwóch etapów nabór będzie polegał na przyznaniu punktów za spełnianie kryteriów społecznych oraz sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej.

Nabór potrwa do 20 czerwca. Każdy wnioskujący będzie musiał, oprócz wniosku, w ciągu 60 dni dostarczyć dokumenty, które potwierdzą deklarowane w nim informacje np. oświadczenie o rozliczaniu się z podatku dochodowego na terenie Krakowa czy oświadczenie o posiadaniu książeczki mieszkaniowej wydanej przed 23 października 1990 r.

Dla rodzin, których nie stać na kupno

Cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Krakowie jest bardzo wysoka, a to oznacza że wiele osób oraz rodzin nie może pozwolić sobie na własne mieszkanie. Nasza oferta skierowana jest właśnie do nich. Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego. Nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, wkładu własnego, ani środków na wykończenie lokalu. Mieszkania przekazujemy najemcom wykończone w  standardzie podstawowym. Wystarczy urządzić kuchnię i wnieść meble, by móc wygodnie mieszkać – podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości SA.

Kryteria pierwszeństwa obowiązujące w naborze do mieszkań określiła w uchwale Rada Miasta Krakowa. Na dodatkowe punkty będą mogły liczyć mi.in. rodziny z dziećmi, młodzi, którzy nie ukończyli 35 roku życia, absolwenci wyższych uczelni, rozliczający się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych. Liczba punktów przyznana wnioskującemu będzie zależała od stopnia, w jakim spełnia przyjęte przez samorząd kryteria.

Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości SA. Polega ona na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+) na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.

Jakie mieszkania?

Nowe mieszkania znajdują się w Osiedlu ośmiu bloków powstającym przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej. W sumie to 481 mieszkań. Każdy z budynków posiada cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, w której znajdują się zamknięte garaże i komórki lokatorskie.

- Zaoferujemy mieszkania wykończone w standardzie podstawowym. Nasi najemcy będą musieli jedynie wyposażyć kuchnię i umeblować mieszkanie, by móc w nim szybko zamieszkać. Dodatkowym atutem będą dopłaty do czynszów, które mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jestem przekonana, że będzie to atrakcyjna oferta dla mieszkańców Krakowa i całego regionu. Zwłaszcza, że populacja – tego drugiego co do wielkości miasta w Polsce – z roku na rok rośnie a wraz z nią potrzeby mieszkaniowe – dodaje przedstawicielka inwestora.

Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości SA to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego wśród powstających mieszkań dominują dwu i trzypokojowe, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali.

Taniej niż na wolnym rynku

Inwestycja przy ul. Anny Szwed – Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań. To wymóg wynikających z zapisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Zgodnie z nimi, to samorząd określa kryteria pierwszeństwa w rekrutacji do mieszkań wraz z ich punktacją, a także przeprowadza nabór wniosków.

Program uzupełnia ofertę dla osób, które nie kwalifikują się do otrzymania pomocy mieszkaniowej od Gminy w formie najmu socjalnego, a jednocześnie mają zbyt niskie dochody, aby wynająć lub kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Jest to nowy kierunek działania, jeżeli chodzi o mieszkalnictwo, z którego warto skorzystać, a przyjęte w uchwale Rady Miasta Krakowa kryteria pierwszeństwa w naborze wniosków wpisują się w politykę miasta, polegająca na wspieraniu różnych grup społecznych, stąd ich zróżnicowanie.

Średnia stawka czynszu oferowanych mieszkań będzie wynosiła 28,85 zł/m2. Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na start”. Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań. Szacuje się, że wysokość dopłaty dla czteroosobowej rodziny może wynieść nawet 530 złotych miesięcznie.

Wnioski o najem mieszkania będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej www.krakow.mdr.pl.

Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej BIP.

Więcej informacji na temat programu: www.krakow.mdr.pl, www.mplus.pl, www.nieruchomosci.pfr.pl.

foto: PFR Nieruchomości SA

Kraków

Kraków - najnowsze informacje