16 grudnia zakończył się pierwszy etap konsultacji dotyczącej zagospodarowania Wesołej. Jaki pomysł na ten teren mają miejscy aktywiści z Kolektywu Wesoła?
W listopadzie rozpoczęły się miejskie konsultacje w sprawie Wesołej. Mieszkańcy mają Krakowa zaproponować, w jaki sposób najlepiej zagospodarować budynki, które miasto przejęło od Szpitala Uniwersyteckiego za kwotę prawie 300 mln złotych. Cały teren będzie przekazywany miastu etapami i ma się zakończyć w 2023 roku. Zgodnie z harmonogramem 16 grudnia zakończył się pierwszy etap konsultacji polegający na warsztatach online, wypełnianiu ankiet oraz składaniu pisemnych propozycji na zagospodarowanie terenu.
Przestrzeń dla sztuki i dialogu
KOLEKTYW.WESOŁA założony przez kilkunastu aktywistów, od początku procesu konsultacji brał udział w warsztatach, spotkaniach otwartych oraz rozmawiał z mieszkańcami domów sąsiadujących z terenem Wesołej. Kiedy miasto ogłosiło oficjalne konsultacje w sprawie Wesołej, razem z grupą znajomych postanowiliśmy założyć kolektyw, aby móc wspólnie zaprezentować nasze pomysły na Wesołą. Do tej pory braliśmy udział w konsultacjach indywidualnie i mieliśmy poczucie, że nasz głos nie jest brany pod uwagę - Maciej Kolarski, jeden z inicjatorów KOLEKTYWU.WESOŁA. Członkowie kolektywu przez ostatnie tygodnie pracowali nas pomysłami jak najlepiej zagospodarować budynki oraz teren po szpitalu przy Kopernika. Wśród pomysłów znalazł się kombinat artystyczny w dawnych budynkach przylegających do kościoła z dużą salą teatralną i wystawienniczą w budynku, gdzie był kościół pełniący rolę kaplicy szpitalnej. Cieszymy się w ostatniej wersji MPZP, miasto zapisało, że budynek kościoła może zostać przekształcony na cele kulturalne lub artystyczne, bo właśnie takie funkcje widzielibyśmy w tym miejscu – dodaje Kolarski. Jak twierdzą przedstawiciele kolektywu takie budynki ze swoją kubaturą, układem i akustyką świetnie nadają się na przedstawienia artystyczne i muzyczne.
KOLEKTYW.WESOŁA obok funkcji artystycznych chciałby, aby Wesoła została najbardziej zieloną dzielnicą oraz miejskim laboratorium rozwiązań ekologicznych. Wszyscy wiemy, że jednym z największych wyzwań Krakowa jest walka ze smogiem oraz zmianami klimatycznymi. Dlatego chcielibyśmy, aby Wesoła była od początku projektowana tak, aby być samowystarczalna energetycznie poprzez montaż paneli fotowoltaicznych czy ekologiczne rozwiązania w budynkach. Chcielibyśmy też, aby mądrze wykorzystywać deszczówkę oraz zachować wszystkie drzewa, które już rosną na tym terenie - mówi Joanna Marszałkowska, która jest członkinią kolektywu oraz mieszkanką Wesołej. Kolejnymi postulatami KOLETYWU.WESOŁA jest zlokalizowanie w budynkach poszpitalnych min. żłobka, przedszkola, Wielopokoleniowego Domu Społecznego czy Centrum Sztuki i Rzemiosła.
Dzielnica dla mieszkańców, nie turystów
Przez ostatnie klika tygodni aktywiści prezentowali swoje poglądy na stronie na Facebooku. Nad postulatami zaczęliśmy pracować w 11 osób, głównie na Zoomie, ale też umawialiśmy się na spacery po Wesołej. Dzięki jednemu z takich spacerów uznaliśmy, że dwa budynki mają szczególny charakter i klimat – ceglany budynek Starej Kuchni, oraz ciąg budynków gospodarczych na tyłach kamienic przy Bujwida. Nie możemy pozwolić, żeby te budynki zostały zburzone, lub zamienione w prywatne kliniki medycyny estetycznej. Wszystko co będzie na Wesołej musi być otwarte dla mieszkańców - mówi Joanna Marszałkowska. Aktywiści podkreślają, że Grzegórzki to dzielnica, gdzie mieszka wielu seniorów, dlatego niezwykle ważne, żeby było to miejsce, gdzie starsi mieszkańcy naszego miasta też będą czuli dobrze i bezpiecznie.
Konsultacje dotyczące terenu Wesołej zakończą się dopiero w marcu. Wcześniej, w styczniu, zakończy się wyłożenie do publicznego wglądu MPZP Wesoła - rejon ulicy Kopernika, który określi kierunki zagospodarowania terenu i wyznaczy w jaki sposób ten kawałek Krakowa będzie mógł być np. zabudowany nowymi budynkami, oraz gdzie będą wytyczone nowe ulice.
Wybrane Postulaty KOLEKYWU.WESOŁA:
Ekologia, infrastruktura i sztuka:
- Ochrona istniejącej zieleni oraz przekształcenie jak największej części dzielnicy w park.
- Budowa błękitno-zielonej infrastruktury poprzez stworzenie ogrodów deszczowych, ponowne używanie deszczówki, nowe nasadzenia drzew czy stawianie hoteli dla owadów czy domków dla jeży.
- Wprowadzenie strefy zeroemisyjnej poprzez zakaz wjazdu pojazdów spalinowych oraz przeniesienie dostaw ostatniej mili na rowery cargo lub pojazdy elektryczne.
- Pierwszeństwo pieszych w ruchu na terenie całej dzielniczy oraz wdrożenia zasady “zero barier” pamiętając o potrzebach seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
- Wesoła powinna być dzielnicą nowoczesną, promującą polskich architektów, twórców i designerów.
Wielofunkcyjne centrum:
- Nie ma dzielnicy bez mieszkańców, dlatego zamiast przy ulicy Bujwida, planowanego placu centralnego powinny powstać budynki z mieszkaniami komunalnymi.
- W nowych i istniejących budynkach powinny znajdować się instytucja takie jak Centra Aktywności Seniora, Kluby Rodziców, Pracownie Młodych, Klaster Obywatelski, Centrum Wielokulturowe.
- Wesoła powinna być miejscem, tworzenia, promowania i pokazywania sztuki i kultury. Zarówno tej instytucjonalnej jak i niezależnej.
Justyna Wójtowicz