wtorek, 12 października 2021 11:26

Kraków. Usuną Jędraszewskiego z kapituły najważniejszego odznaczenia? "Uzbieraliśmy prawie pół tysiąca głosów w niecałe 2,5 godziny"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Usuną Jędraszewskiego z kapituły najważniejszego odznaczenia? "Uzbieraliśmy prawie pół tysiąca głosów w niecałe 2,5 godziny"

Krakowscy aktywiści, domagający się świeckiego państwa, zbierają podpisy pod obywatelskim projektem uchwały o usunięciu ordynariusza archidiecezji krakowskiej z kapituły prestiżowego odznaczenia. "Jędraszewski w Kapitule to potwarz dla nas wszystkich! Człowiek propagujący homofobię, nawołujący do nienawiści i chroniący przestępców seksualnych, NIE MOŻE mieć żadnego prawa do decydowania o tym, kto jest ważny dla Krakowa" - uważają.

Inicjatywa o nazwie "DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska" na swojej stronie na Facebooku zachęcała do składania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały o usunięciu abp. Marka Jędraszewskiego z kapituły medalu "Cracoviae Merenti".

Akcja zorganizowana w weekend na Rynku Głównym w Krakowie okazała się wielkim sukcesem. "Uzbieraliśmy dziś prawie pół tysiąca głosów w niecałe 2,5 godziny. Do złożenia uchwały obywatelskiej potrzebne jest 300. Jednak pamiętajcie, że musimy mieć grubo ponad minimum, ponieważ zawsze jakieś głosy uznawane są za nieważne. Mimo świetnego wyniku, wyjedziemy jeszcze raz zbierać podpisy, żeby mieć pewność, że wystarczy." - poinformowali aktywiści na Facebooku.

Drogie, Drodzy! Uzbieraliśmy dziś prawie pół tysiąca głosów w niecałe 2,5 godziny. Do złożenia uchwały obywatelskiej...

Opublikowany przez DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska Niedziela, 10 października 2021

Medal „Cracoviae Merenti” jest najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa. Przyznaje go Rada Miasta Krakowa na wniosek Komisji Medalu w uznaniu szczególnych zasług dla Miasta Krakowa. Do tej pory przyznano w sumie 73 takie wyróżnienia złote, srebrne i brązowe.

W skład Komisji Medalu „Cracoviae Merenti” wchodzą: Prezydent Miasta Krakowa (jako Przewodniczący Komisji), Metropolita Krakowski oraz Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To kolejna inicjatywa, aby usunąć abp. Marka Jędraszewskiego z kapituły prestiżowego medalu. W 2019 roku z taka inicjatywą wyszedł przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Proponował, aby w skład kapituły zamiast abp. Marka Jędraszewskiego weszło do niej dwóch przedstawicieli świata nauki oraz przedstawiciel środowisk twórczych wskazany przez Komisję Kultury Rady Miasta. Wtedy za uchwałą o usunięciu metropolity krakowskiego zagłosowało 16 radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej i Kraków dla Mieszkańców, a przeciw było 24 radnych z klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. W głosowaniu nie wzięła udziału radna Małgorzata Jantos z KO.

Tym razem z inicjatywą zmiany uchwały Nr CX/1101/06 Rady Miasta Krakowa z dnia 24 maja 2006 r. w sprawie składu Komisji Medalu “CRACOVIAE MERENTI” w imieniu i na rzecz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej DOŚĆ milczenia, jako pełnomocniczka występuje Katarzyna Wójtowicz. "Mimo próby odwołania Jędraszewskiego z zaszczytnej funkcji członka Kapituły Cracoviae Merenti, arcybiskup nadal w niej zasiada. Postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce i złożyć odpowiednią uchwałę obywatelską o odwołanie Jędraszewskiego. Co więcej, domagamy się żeby w Kapitule nie było więcej żadnego przedstawiciela żadnego kościoła! To od nas, mieszkanek i mieszkańców Krakowa zależy, kto zasiada w Kapitule i kto decyduje o przyznaniu najważniejszego odznaczenia Krakowa! Jędraszewski w Kapitule to potwarz dla nas wszystkich! Człowiek propagujący homofobię, nawołujący do nienawiści i chroniący przestępców seksualnych, NIE MOŻE mieć żadnego prawa do decydowania o tym, kto jest ważny dla Krakowa. W skład Kapituły nie musi i nie powinien wchodzić żadnej przedstawiciel kościoła! Zwłaszcza kościoła katolickiego! To od nas zależy, czy Jędraszewski i jego następcy będą pełnić tę zaszczytną funkcję" - napisali w wydarzeniu, promującym akcję zbierania podpisów pod projektem uchwały.

Fot.: Wikipedia

Kraków

Kraków - najnowsze informacje