poniedziałek, 12 lipca 2021 12:39

Kraków. Cztery linie tramwajowe w Nowej Hucie zmienią trasę na dwa miesiące

Autor Marzena Gitler
Kraków. Cztery linie tramwajowe w Nowej Hucie zmienią trasę na dwa miesiące

W najbliższą sobotę rozpoczyna się remont torowiska na ul. Ujastek w Nowej Hucie. Cztery linie tramwajowe zmienią trasę (jednak - stałą i trzy wariantowe). MPK przygotowało zastępczą komunikację autobusową.

W sobotę, 17 lipca rozpocznie się naprawa torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Ujastek. W związku z remontem Zarząd Dróg Miasta Krakowa wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku między przystankami „Kombinat” i „Wiadukty”. Ruch kołowy będzie jednak odbywał się normalnie.

Prace serwisowe na ul. Ujastek realizowane będą w dwóch etapach. Od 17 lipca do 20 sierpnia prowadzone będą prace na odcinku od węzła Kombinat do węzła przy I bramie zajezdni Nowa Huta. Od 21 sierpnia do 17 września remont obejmie odcinek od węzła przy I bramie do węzła przy II bramie zajezdni Nowa Huta.

Kraków utrudnienia tramwaje Nowa Huta komunikacja
Kraków. Rusza remont torowiska na ul. Ujastek - graf. ZDMK
Kraków komunikacja utrudnienia tramwaje Nowa Huta
Kraków. Rusza remont torowiska na ul. Ujastek - mapa Głos24 / Open StreetMaps

W trakcie robót wymienione zostaną szyny, podkłady i podbudowa torowiska. Pojawi się nowe odwodnienie oraz sieć trakcyjna wraz z konstrukcjami wsporczymi i osprzętem. Prace zakończą się 17 września, a ich koszt to ok. 6 mln zł.

Obecny remont to kontynuacja prac, jaki prowadzone są na ul. Ujastek. Od lutego do początku czerwca wyłączony był ruch tramwajów na odcinku od węzła „Kombinat” do węzła „Kopiec Wandy”. Remont kosztował 7,7 mln. zł.

Teraz przez kolejne dwa miesiące, na cały czas remontu - od 17 lipca do 17 września wyłączony z ruchu tramwajowego zostanie odcinek Kombinat – Wiadukty. Zmienią trasę linie tramwajowe nr 4, 16, 21 i 22. W zamian za to uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa nr 704.

Linie tramwajowe:

  • nr 4 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: „Bronowice Małe” – ... – al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski – „Kopiec Wandy”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian (w okresie wakacyjnym linia kursuje w dni powszednie z częstotliwością co 20 minut).
  • nr 16, 21, 22 – stałe trasy pozostaną bez zmian. Zostaną wprowadzone zmiany tras kursów wariantowych realizowanych w godzinach porannych i wieczornych.

Zastępcza linia autobusowa:

  • nr 704 – zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa kursująca na trasie: „Kombinat” – ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Kocmyrzowska – „Wzgórza Krzesławickie” (powrót: ul. Architektów, ul. Poległych w Krzesławicach).
  • Linia będzie zatrzymywać się na następujących przystankach: „Kombinat”, „Zajezdnia Nowa Huta”, „Elektromontaż”, „Darwina” (tylko w kierunku Wzgórz Krzesławickich), „Wzgórza Krzesławickie” (końcowo-początkowy na ul. Kocmyrzowskiej, przed skrętem w lewo w ul. Architektów), „Architektów” (tylko w kierunku kombinatu), „Os. Na Stoku Szkoła” (tylko w kierunku kombinatu), „Wiadukty” (tylko w kierunku kombinatu).
  • Linia będzie kursować z częstotliwością co 20 minut we wszystkie dni tygodnia (w dni świąteczne do ok. godz. 9.00 co 30 minut).

Zasady zachowania ważności biletów okresowych:

Bilety okresowe wykupione na linię nr 4 zachowują ważność na stałej i zmienionej trasie tej linii oraz na całej trasie linii nr 704 oraz dodatkowo:

  • na trasie linii nr 122/422 na odcinku „Wzgórza Krzesławickie” – „Aleja Przyjaźni”
  • na trasie linii nr 142 na odcinku „Os. Na Stoku” – „Aleja Róż”.

foto: MPK SA w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje