piątek, 4 września 2020 08:10

Kraków: Dekalog rowerzysty. Zobacz, czy go przestrzegasz!

Autor Justyna Niemiec
Kraków: Dekalog rowerzysty. Zobacz, czy go przestrzegasz!

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zespołu Prasowego KWP w Krakowie, przygotowali spot przedstawiający niebezpieczne sytuacje, jakich można uniknąć stosując się do określonych zasad. W materiale wskazano główne naruszenia prawa rowerzystów.

Sezon rowerowy trwa w najlepsze. Na ulicach, ścieżkach rowerowych widzimy, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten środek transportu. Nie trzeba stać w korkach czy tłoczyć się w przepełnionych autobusach. Sprzyja to także naszej kondycji, a przede wszystkim zdrowiu. Nie wszyscy rowerzyści stosują się do zasad poruszania się w ruchu drogowym.

Poruszając się po mieście, często jesteśmy świadkami nieprzestrzegania narzuconych reguł przez kierowców jednośladów. W dużej mierze prowadzą one do wypadków. Dane mówią same za siebie i są niepodważalne.

W ciągu ośmiu miesięcy 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 314 wypadków z udziałem rowerzystów, w których śmierć poniosło 13 kierujących jednośladami, a 293 zostało rannych.

Porównując te liczby z analogicznym okresem roku ubiegłego odnotowano spadek wypadków o 4, a liczba rannych pozostała na tym samym poziomie. Wzrost nastąpił w liczbie zabitych rowerzystów z 9 w 2019 roku do 13 w bieżącym roku, tj. o 44 %. Największą ilość tych tragicznych zdarzeń odnotowano w miesiącach wakacyjnych, gdzie śmierć poniosło 6 rowerzystów.

W bieżącym roku kierujący rowerem był sprawcą co 2. wypadku z ich udziałem. Zdecydowana większość rowerzystów – 10 z 13 zabitych, zginęło z własnej winy, głównie przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Zobacz spot zrealizowany przez Policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Zespół Prasowy KWP w Krakowie:

Info: KWP Kraków  foto: ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka