czwartek, 12 listopada 2020 08:23

Kraków. Echa reportażu o ukrywaniu pedofilii przez kard. Dziwisza. Gdzie i kiedy można obejrzeć cały dokument?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Echa reportażu o ukrywaniu pedofilii przez kard. Dziwisza. Gdzie i kiedy można obejrzeć cały dokument?

Po emisji na antenie TVN24 dokument Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” Okręg Krakowski Partii Razem wyszedł z inicjatywą odebrania kardynałowi tytułu honorowego obywatela miasta. Gdzie i kiedy można obejrzeć reportaż?

Materiał pokazano na po raz pierwszy w poniedziałek, 9 listopada. O wynikających z niego tezach piszemy tu:

Kard. Dziwisz ukrywał pedofilię? Będzie reakcja kurii?
Dziś o godz. 20:30 na kanale TVN24 zostanie wyemitowany szokujacy dokument o kard. Stanisławie Dzwiszu. Autor zarzuca mu tuszowanie pedofilii w Kościele i ukrywanie jej przez Janem Pawłem II oraz nadużycia finansowe.

Dokument pokazuje udział kardynała Dziwisza w tuszowaniu pedofilii w Kościele. Chodzi m.in. o działania, a właściwie ich brak, w sprawie byłego kardynała i arcybiskupa Waszyngtonu, Theodora McCarricka, który otrzymał nominację z rąk Jana Pawła II pomimo sygnałów o jego przestępstwach seksualnych. Raport na ten temat ukazał się we wtorek w Watykanie.

Do reportażu Gutowskiego, jeszcze przed jego emisją, odniósł się kardynał Dziwisz, który w oświadczeniu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej podkreślił, że ponawia propozycję, aby "sprawami oceny działań podjętych przed stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie 'Don Stanislao' zajęła się niezależna komisja". "Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją" - przekazał PAP.

Do materiału dziennikarskiego odniósł się także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. "Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości, zaprezentowane w tym reportażu, zostaną wyjaśnione przez odpowiednią komisję Stolicy Apostolskiej. Równocześnie chciałbym zauważyć, że Kościół w Polsce jest wdzięczny ks. kardynałowi za jego wieloletnią służbę przy boku św. Jana Pawła II - napisał hierarcha.

Kard. Dziwisz straci honorowy tytuł Krakowa?

We wtorek Partia Razem wystosowała pismo do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego rady miasta Dominika Jaśkowca w sprawie odebrania tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi.

"W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół osoby kardynała Stanisława Dziwisza, w tym coraz mocniejszymi oskarżeniami o ukrywanie pedofilów oraz przyjmowanie łapówek, zaprezentowani w reportażu telewizyjnym “Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, Partia Razem zwróciła się do Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz Dominika Jaśkowca Przewodniczący Rady Miasta Krakowa o podjęcie działań zmierzających do odebrania mu tytułu Honorowego Obywatela Krakowa. Kardynał Stanisław Dziwisz w 2009 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W uzasadnieniu przyznania orderu Rada Miasta zwraca uwagę na to, że kardynał jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Krakowa. Ostatnie wydarzenia wokół działań kardynała Dziwisza wskazują, że nie kieruje się wartościami, które chcielibyśmy, aby były utożsamiane z wartościami ważnymi dla naszego miasta i jego mieszkańców. Osoba kardynała Stanisława Dziwisza niestety, nie gwarantuje podtrzymania wagi i szacunku dla tak ważnego odznaczenia jakim jest tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, który jest dumą i dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców naszego miasta." - czytamy w oświadczeniu przekazanym mediom.

W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół osoby kardynała Stanisława Dziwisza, w tym coraz mocniejszymi oskarżeniami o...

Opublikowany przez Razem Kraków Wtorek, 10 listopada 2020

Do pisma i reportażu odniósł się również sam Dominik Jaśkowiec, który uważa, że jeżeli zarzuty się potwierdzą, trzeba będzie wziąć przykład z Wrocławia, który chce odebrać podobny tytuł kard. Henrykowi Gulbinowiczowi, wobec którego zarzuty o ukrywanie pedofilii potwierdził Watykan, i odebrać honorowy tytuł kardynałowi Dziwiszowi.

Krakowscy politycy (przynajmniej niektórzy) próbują relatywizować sprawę ks. kardynała #StanisławDziwisz , słychać głosy...

Opublikowany przez Dominika Jaśkowca Środa, 11 listopada 2020

Z kolei radny Łukasz Wantuch przypomina, że gdyby Prezydent lub Rada Miasta Krakowa nie przygotowali projektu takiej uchwały, mogą jej projekt wnieść pod obrady sami mieszkańcy: "Jeżeli odebranie Honorowego Obywatelstwa  Kardynała Dziwisza będzie odbywało się w trybie uchylenia uchwały (co wydaje się być jedynym rozwiązaniem), to wtedy projekt takiej uchwały uchylającej nie musi składać Prezydent czy Rada Miasta. Wystarczą podpisy 300 mieszkańców Krakowa w trybie tzw uchwały obywatelskiej. Nie jest to żadna nowość, takie uchwały były już procedowane. Wystarczy powołać komitet i zebrać 300 popisów wśród mieszkańców Krakowa. Osobiście jednak uważam, że jest na to za wcześnie."

Jeżeli odebranie Honorowego Obywatelstwa Kardynała Dziwisza będzie odbywało się w trybie uchylenia uchwały (co wydaje...

Opublikowany przez Łukasza Wantucha Środa, 11 listopada 2020

Przypominamy, że kardynał Stanisław Dziwisz tytuł honorowego obywatela Krakowa otrzymał w w 2009 roku.  W uzasadnieniu uchwały radni zwracali uwagę na to, że kardynał jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Krakowa.

Reportaż Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" można zobaczyć dziś o godz. 22:40  w TVN, na otwartej antenie.

W czwartek o 22:40 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" w TVN, na otwartej antenie. Zapraszam! Zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie widzieli, a chcą zobaczyć.

Opublikowany przez Marcina Gutowskiego Środa, 11 listopada 2020
Kraków

Kraków - najnowsze informacje