środa, 7 października 2020 15:35

Kraków. Jest nowa propozycja podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Kiedy wejdą w życie?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Jest nowa propozycja podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Kiedy wejdą w życie?

Bilet półroczny na wszystkie linie za 469 zł, likwidacja biletów na jedną lub dwie linie i wycofanie się z propozycji biletów 10-minutowych. Miasto przedstawiło nieco zmodyfikowane propozycje podwyżek cen biletów komunikacyjnych.  

"W związku z sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa i mniejszymi wpływami z biletów (od marca do maja o blisko 50 mln zł), miasto zostało zmuszone do zracjonalizowania stawek za bilety komunikacji miejskiej i dostosowania do potrzeb przewozowych. Projekt uchwały w tej sprawie został przekazany radnym miejskim. Jeśli zostanie przegłosowany, zmiany mogłyby wejść w życie 1 grudnia tego roku" - informuje Kraków na swojej stronie internetowej.

Aby transport publiczny w Krakowie wciąż funkcjonował na wysokim poziomie, wzorem innych miast, konieczne są korekty cen wszystkich rodzajów biletów.

Według propozycji Gmina Miejska Kraków i teren aglomeracji zostały podzielone na trzy strefy: I – obejmującą granice administracyjne Krakowa, II i III – obejmujące terytoria miast i gmin, które integrują lokalny transport z miastem. Podział ten ma urealnić ceny między gminami sąsiednimi.

Proponowane zmiany obejmą wszystkie rodzaje biletów komunikacji miejskiej. Nowe propozycje dotyczą ceny biletu 60-minutowego i biletu 20-minutowego.

W zamian za bilet jednoprzejazdowy (50-minutowy) za 4,60 zł, zaproponowany został bilet jednoprzejazdowy (60-minutowy) za 6,60 zł. Bilet 20-minutowy za 3,40 zł, po zmianach będzie kosztował 4 zł. Z kolei 90-minutowy bilet kosztowałby – tak jak we wcześniejszych propozycji – o 2 zł więcej – 8 zł.

Podtrzymana została propozycja zmiany cen biletów okresowych. Bilet miesięczny mieszkańca, posiadającego Kartę Krakowską, będzie kosztował 96 zł (do tej pory 69 zł). Dotychczasowa cena była zdecydowanie najniższą wśród wszystkich dużych polskich miast. Jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że miasta nie stać na utrzymanie stawki w niezmienionej formie.

Proponowana przez Zarząd Transportu Publicznego cena (96 zł) utrzymuje się na poziomie zbliżonym do stawek w Warszawie (98 zł), Łodzi (96 zł), Wrocławiu (90 zł) – w tych miastach również rozważane są podwyżki. Stawka w Gdańsku wynosi 99 zł i jest znacznie niższa niż w Poznaniu (po podwyżce ceny wynoszą 149 zł)*. Bez Karty Krakowskiej cena biletu miesięcznego na wszystkie linie wyniosłaby 128 zł. Zlikwidowane zostaną bilety okresowe na jedną i dwie linie.

Nowością wobec propozycji z lipca tego roku jest uwzględnienie pomysłu części radnych, by do taryfy wprowadzić bilet półroczny na wszystkie linie, w cenie 469 zł (w przeliczeniu na miesiąc koszt takiego biletu wyniósłby 78 zł).

Wszystkie te założenia są konsekwencją znacznie mniejszych niż wcześniej zakładano wpływów z biletów. Pandemia koronawirusa przyczyniła się (co zrozumiałe) do zmniejszonego zainteresowania mieszkańców transportem zbiorowym (liczba pasażerów zmniejszyła się obecnie dziesięciokrotnie). Zaproponowane rozwiązania mają na celu zapewnienie działania komunikacji miejskiej po ustaniu epidemii. Przykładowo: tygodniowe wpływy z biletów w szczycie pandemii były mniejsze o ok. 7,4 mln zł.

Propozycję nowych cen za bilety i podwyżek ocenili już niektórzy krakowscy radni miejscy.

"Przed chwilą pojawiły się nowe propozycje dotyczące opłat za parkowanie i bilety 1) podwyżka abonamentu mieszkańca z 10 zł na 30 zł - będę składał poprawkę obniżającą podwyżkę do 15 zł, czyli wartość inflacji

2) parkowanie płatne nadal do 20.00 plus niedziela w strefie A - dobry pomysł, gdyż teren ten jest zapychany przez weekendowych imprezowiczów

3) znika koncepcja biletu na 10 minut - dobra decyzja

4) podwyżka biletu 20 min na 4 zł, pojawia się bilet 60 minutowy za 6,60 zł - będę składał poprawkę, aby utrzymać cenę 3,40 zł i 4,60 zł dla mieszkańców Krakowa

5) znikają bilety na I i II linie, zostaje tylko na wszystkie linie za 96 zł zamiast 69 zł - to zła decyzja, będę składał stosowne poprawki" –  podsumował Łukasz Wantuch.

Przed chwilą pojawiły się nowe propozycje dotyczące opłat za parkowanie i bilety 1) podwyżka abonamentu mieszkańca z 10...

Posted by Łukasz Wantuch on Tuesday, October 6, 2020

"6,60 zł - tyle będzie płacił każdy z nas za jednoprzejazdowy bilet godzinny jeżeli prezydent Majchrowski przeforsuje swój projekt. Absurd!Będę przeciwny, bo to zwyczajne wyłudzanie pieniędzy od mieszkańców"–  napisał rzecznik Klubu PiS RMK Michał Drewnicki.

6,60 zł - tyle będzie płacił każdy z nas za jednoprzejazdowy bilet godzinny jeżeli prezydent Majchrowski przeforsuje swój projekt. Absurd! Będę przeciwny, bo to zwyczajne wyłudzanie pieniędzy od mieszkańców.

Posted by Michał Drewnicki on Tuesday, October 6, 2020

Krytycznie do propozycji podwyżek cen biletów na konferencji prasowej 16 września odniósł się cały klub Prawa i Sprawiedliwości RMK.

Kraków. PiS zarząda dymisji dyrektorów Franka i Grygi?
7 grzechów głównych dyrektorów Franka i Grygi to temat dzisiejszej konferencji prasowej Kluby Radnych PiS Rady Miasta Krakowa. Czego domagają się radni?

Przypominamy, że sprawa podwyżek opłat dyskutowana jest od początku lipca, a ostatnia podwyżka została uchwalona w marcu ubiegłego roku.

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje