poniedziałek, 5 października 2020 09:48

Kraków. Międzynarodowe Targi Książki odwołane. Dlaczego?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Międzynarodowe Targi Książki odwołane. Dlaczego?

Organizatorzy poinformowali o odwołaniu cieszącej się dużym zainteresowaniem imprezy. To pierwszy taki przypadek w historii.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie miały się odbyć 22-25 października i jeszcze nie dawno organizatorzy zapewniali, z odbędą się pomimo epidemii. Powodem ich odwołania jest pogarszajaca się sytuacja epidemiczna.

W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. - Była to trudna decyzja, tym bardziej, że od 1997 roku ostatni weekend października w Krakowie zawsze przebiegał pod znakiem literatury. Jest nam bardzo przykro, że czytelnicy nie będą mogli spotkać się z pisarzami, których tak licznie na swoje stoiska zapraszali wydawcy, a na literackiej mapie spotkań nagle zabraknie miejsca, które łączyło wszystkich „ludzi książki” – pisarzy, księgarzy, tłumaczy, ilustratorów, bibliotekarzy, edytorów… - poinformowali na portalu ksiazka.krakow.pl organizatorzy krakowskich targów.

Rosnąca fala zachorowań, lęk przed chorobą czy tylko potencjalną prewencyjną kwarantanną spowodował rezygnację wielu wydawców i autorów z udziału w targach. Mimo iż od lipca w kraju, w Krakowie i w EXPO Kraków z powodzeniem odbywają się imprezy targowe w nowym reżimie sanitarnym, lęk przed wirusem zwyciężył. Wzrastająca liczba zachorowań w Małopolsce, ilość „żółtych” i „czerwonych” miejsc na mapie Polski również budzi u wielu osób niepokój. Z pewnością obecna sytuacja nie pozwoliłaby na organizację Targów w takim kształcie, jaki wszyscy znamy ani na realizację wszystkich pomysłów, zaplanowanych na ten rok - uważają.

Z dużym żalem musieliśmy podjąć taką decyzję, wiedząc, że rozczarujemy wielu fanów książek, którzy niecierpliwie czekali na możliwość kupienia biletu wstępu. Przepraszamy za to rozczarowanie. Postaramy się, aby niektóre planowane podczas targów wydarzenia, debaty czy spotkania odbyły się wirtualnie, w tym m.in. przyznanie Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza. Przede wszystkim jednak chcemy wrócić za rok – z rozmachem i z nowymi pomysłami - informują organiztorzy.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje