czwartek, 1 grudnia 2022 11:38

Kraków: Na dominikańskich krużgankach pojawia się wtedy ok. 15 tysięcy osób

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Na dominikańskich krużgankach pojawia się wtedy ok. 15 tysięcy osób

Już 11 grudnia 2022 roku odbędzie się kolejna edycja wydarzenia Ciacho za Ciacho. Tym razem organizatorzy chcą wesprzeć ważną instytucję, która działa w mieście - Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.

Ciacho za Ciacho to całodzienna akcja charytatywna organizowana  od 2003 roku przez działające w Krakowie Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Beczka. Najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy w roku - przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Ciacho... to przede wszystkim kiermasz ciast, książek oraz świątecznego rękodzieła, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, m. in.: licytacja, koncert, spektakl teatralny, warsztaty, panel dyskusyjny oraz atrakcje dla dzieci. Ponadto osoby, które nie mogą dotrzeć do Krakowa 11 grudnia, będą miały możliwość wsparcia akcji poprzez zbiórkę internetową pod adresem: ciacho.dominikanie.pl.

Akcja Ciacho za ciacho/Fot.: Paulina Krzyżak
Akcja Ciacho za ciacho/Fot.: Paulina Krzyżak

Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym. Należy podkreślić, że zebrane pieniądze przekazywane są jedynie sprawdzonym i zaufanym instytucjom oraz osobom, stąd organizatorzy mają pewność, że trafiają one do potrzebujących i będą odpowiednio spożytkowane.

Plakat akcji Ciacho za ciacho/Fot.: DDA Beczka
Plakat akcji Ciacho za ciacho/Fot.: DDA Beczka

11 grudnia 2022 roku odbędzie się kolejna edycja wydarzenia. Tym razem organizatorzy chcą wesprzeć ważną instytucję, która działa w mieście - Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Sprzyja to lepszemu samopoczuciu psychicznemu dzieci, dla których szpitale stanowią miejsca obce, nieznane, a przez to często również nieprzyjazne. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu. Zarówno podopieczni, jak i ich najbliżsi otrzymują również pomoc psychologiczną.

Akcja Ciacho za ciacho/Fot.: Paulina Krzyżak
Akcja Ciacho za ciacho/Fot.: Paulina Krzyżak

Na patrona hospicjum nieprzypadkowo wybrano właśnie księdza Józefa Tischnera; to on przykładem swojego życia pokazał, że miłość to budowanie świata pełnego dobroci, która wyraża się najpełniej w niesieniu bezinteresownej pomocy, zwłaszcza tym najbardziej cierpiącym i bezbronnym.

Przez kilkanaście lat działalności akcji Ciacho za ciacho, udało się wspomóc zarówno liczne organizacje, jak i osoby prywatne. W kwietniu 2022 roku zebrano 161 521,96 zł dla Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie, które od początku rosyjskiej inwazji prężnie działa na rzecz poszkodowanych mieszkańców oraz walczących żołnierzy. Inne inicjatywy, wspierane w poprzednich latach, to: Świetlica socjoterapeutyczna w Nowej Hucie, Fundacja “Leonardo” niosąca pomoc w Afryce, działalność dominikanów w Kamerunie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rzepienniku Biskupim, Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Maryi Niepokalanej, odbudowa zniszczonej podczas wojny szkoły w Iraku i wiele, wiele więcej.

Akcja Ciacho za ciacho/Fot.: Julia Książko
Akcja Ciacho za ciacho/Fot.: Julia Książko

Ciacho... pomaga więc zarówno lokalnie, w całej Polsce, jak i na świecie! Każda edycja cieszy się dużym zainteresowaniem - w dniu finału akcji na dominikańskich krużgankach pojawia się ok. 15 tysięcy osób. Dzięki prężnej pracy wolontariuszy oraz hojności darczyńców można zdziałać wiele dobra. Środki zbierane podczas tego wydarzenia pomogły już wielu osobom na całym świecie, umożliwiały poprawę ich sytuacji, a nawet zupełnie odmieniały życie pojedynczych osób i całych społeczności.

Inspiracją do powstania całego wydarzenia są przede wszystkim wartości chrześcijańskie - niesienie miłości i pomocy bliźniemu. Ciacho za Ciacho silnie jednoczy nasze duszpasterstwo, ale też całą rodzinę dominikańską. To akcja o charakterze stricte charytatywnym. Wszystkie wydarzenia mają jeden cel - finansowe wsparcie potrzebujących. Im więcej osób usłyszy o Ciachu..., tym większe wsparcie będzie można przekazać potrzebującym. Jest to bardzo wartościowa inicjatywa, która z pewnością zasługuje na uwiecznienie oraz medialne wypromowanie w jeszcze szerszym gronie odbiorców.

Fot. i inf.: DDA BECZKA
Fot. gł.: Paulina Krzyżak

Kraków

Kraków - najnowsze informacje