czwartek, 24 czerwca 2021 12:24

Kraków: Od 26 czerwca do Zakopanego będzie można dojechać pociągiem. Nie tylko ze stolicy Małopolski

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Od 26 czerwca do Zakopanego będzie można dojechać pociągiem. Nie tylko ze stolicy Małopolski

26 czerwca wracają pociągi na trasę Sucha Beskidzka-Chabówka-Zakopane. Połączenia dalekobieżne z Warszawy, Gdyni i Krakowa dojadą pod Tatry. Dzięki przebudowie peronów w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce możliwy jest łatwiejszy dostęp do kolei. Na niektórych odcinkach zakończono także modernizację torów, dzięki czemu czas podróży z Krakowa ma skrócić i trwać nieco ponad 2 godziny.

Zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 25 czerwca. Od soboty 26 czerwca, czyli w pierwszy wakacyjny weekend na trasę Kraków-Zakopane wracają bezpośrednie połączenia kolejowe. W rozkładzie przewidziano 10 relacji dalekobieżnych m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy oraz 40 połączeń regionalnych, w tym m.in. z Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Chabówki i Nowego Targu.

Modernizację jednotorowej „zakopianki” zaplanowano etapami, aby zapewnić dojazdy pociągiem na Podhale w sezonie letnim i zimowym. Od września realizowane będą kolejne fazy prac zwiększające możliwości kolejowego dojazdu do Zakopanego.

Łatwiej na peron

Podróżni łatwiej wsiądą do pociągów z nowych, wyższych peronów w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce. Obiekty są oświetlone oraz wyposażone w wiaty, ławki i czytelne oznakowanie. System ścieżek naprowadzających zapewni dogodny dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostępność do pociągów zwiększą przebudowane dojścia do peronów.

Z kolei nowymi torami pociągi pojadą ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej oraz na odcinkach Sucha Beskidzka-Maków Podhalański, Bystra Podhalańska-Jordanów, Chabówka-Sieniawa, Nowy Targ-Szaflary.

Podczas letnich wyjazdów na Podhale podróżni skorzystają także z wcześniejszych efektów prac –komfortowych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sieniawa, Lasek, Nowy Targ.

Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni ponad 80 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką i Zakopanem. Na trasie wymieniana jest także sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Remontowane są mosty i przepusty.

Będzie szybciej

Inwestycje PLK na trasie Kraków-Zakopane skrócą czas podróżowania do nieco ponad 2 godzin, zwiększą komfort i bezpieczeństwo. Ważnym efektem prac jest zapewnienie lepszej dostępności podróżnych do kolei.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest w 2023 r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fot.: wikipedia.org/KolejFun

Kraków

Kraków - najnowsze informacje