czwartek, 25 listopada 2021 11:06

Kraków. Proces Majchrowskiego ze Śpiewakiem jednak bez mediów. Śpiewak: "To proces Jacka Majchrowskiego"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Proces Majchrowskiego ze Śpiewakiem jednak bez mediów. Śpiewak: "To proces Jacka Majchrowskiego"

Przed krakowskim sądem ruszył dziś proces Jacka Majchrowskiego przeciwko warszawskiemu aktywiście Janowi Śpiewakowi, który zdaniem prezydenta go zniesławił w opublikowanym w Internecie filmie. 'Ten proces to nie jest proces Jana Śpiewaka, to jest proces Jacka Majchrowskiego" - podsumował Śpiewak, który ma nadzieję, że proces będzie podsumowaniem 20-letnich rządów obecnego prezydenta. Dlatego zaapelował o ujawnienie procesu mediom.

Film, o który toczyć się będzie sądowy spór został opublikowany przez Jana Śpiewaka w lutym ubiegłego roku, a sprowokował go do stworzenia go pożar krakowskiego archiwum, w którym spłonęło 19,5 tys. z 20,3 tys. m3 zgromadzonych w nim akt. Nowoczesne archiwum miało instalacje przeciwpożarowe we wszystkich budynkach, a mimo to doszło do pożaru w czterech magazynach.

Jan Śpiewak mówiąc o pożarze, przypomniał inne krakowskie afery, o których donosiły lokalne media.

"W Krakowie panuje nieprawdopodobne przyzwolenie na korupcję i utrzymywanie bliskich związków między biznesem a urzędnikami. Przyzwolenie płynie nie tylko od samego Majchrowskiego, ale również prokuratury, która m.in. ukręciła łeb sprawom związanym z krakowską mafią reprywatyzacyjną. Mimo zeznań świadka koronnego, który pogrążył mafię, nie pociągnięto do odpowiedzialności nikogo poza... nim samym." - podsumował Śpiewak i przytoczył kilkanaście linków do publikacji lokalnych mediów, które o nich informowały.  

Za swoje słowa warszawski aktywista doczekał się procesu. Jacek Majchrowski zarzucił mu w oskarżeniu prywatnym zniesławienie (art. 212 KK): "§  1. to pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. §  2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

"Prezydent wykorzystał drogę karną i artykuł 212 KK, który przewiduje nawet rok więzienia za wypowiedziane słowa. Ten relikt czasów komunistycznych jest często wykorzystywany przez władze samorządowe i prywatny biznes do "dialogu" z krytykami. Sprawy karne o zniesławienie odbywają się najczęściej z wyłączeniem jawności. W tym przypadku przedmiotem sporu jest publiczne zachowanie magistratu i prezydenta Krakowa w kontekście wielu afer i skandali, które były wielokrotnie opisywane przez lokalne i krajowe media. W związku z powyższym wystosowałem apel do Jacka Majchrowskiego o zagwarantowanie jawności procesu, który w demokratycznym państwie powinien być odbyć się z udziałem publiczności oraz wszystkich zainteresowanych dziennikarzy" - podsumował Śpiewak.

25 listopada o godzinie 11.00 w sali b027 w Sądzie Rejonowym w Krakowie rozpocznie się proces, który wytoczył mi z...

Opublikowany przez Jan Śpiewak Czwartek, 18 listopada 2021

Przed rozpoczęciem rozprawy Śpiewak spotkał się z dziennikarzami.

Konferencja prasowa aktywisty Jana Śpiewaka przed procesem wytoczonym przez Prezydenta Majchrowskiego

Opublikowany przez Co jest nie tak z Krakowem Czwartek, 25 listopada 2021

- Jacek Majchrowski nie podważył żadnego faktu, który był w filmie. Jedyne, do czego ma pretensje, to do opinii, które wyraziłem. To nie jest proces Jana Śpiewaka, to proces Jacka Majchrowskiego i jego 20-letnich rządów w Krakowie - podsumował przed budynkiem sądu Jan Śpiewak. Poinformował też, że wśród świadków powołanych przez prezydenta są jego najbliżsi współpracownicy. Na niektórych z nich ciąż prokuratorskie zarzuty. Świadkami obrony mają być głównie krakowscy dziennikarze, których publikacje były wykorzystane w opublikowanym na YouTube filmie Śpiewaka.

Proces toczyć się będzie jednak za zamkniętymi drzwiami. Media nie zostały wpuszczone na salę rozpraw.

fot. Screen Fb. Co jest nie tak z Krakowem

Kraków

Kraków - najnowsze informacje