czwartek, 9 września 2021 15:28

Kraków. Smoki nad Wisłą i pod Wawelem, ekologiczne fajerwerki i balet motorówek - Wielka Parada Smoków dla... wytrwałych

Autor Marzena Gitler
Kraków. Smoki nad Wisłą i pod Wawelem, ekologiczne fajerwerki i balet motorówek - Wielka Parada Smoków dla... wytrwałych

W najbliższą sobotę, 11 września, odbędzie się przekładana od ponad roku 20. jubileuszowa Wielka Parada Smoków w Krakowie. Jak będzie wyglądać, jakie niespodzianki przygotowali organizatorzy i dlaczego impreza głównie dla dzieci rozpocznie się dopiero o godz. 22?

Spektakularne widowisko, podczas którego można zobaczyć unoszące się nad Wisłą i płynące po niej na barkach wielkie smoki, od lat gromadzi tłumy krakowian i gości.  Tak będzie zapewne i w tym roku, choć organizatorzy - krakowski Teatr Groteska - wystawili  cierpliwość stałych bywalców i miłośników wydarzenia na niezłą próbę. Przypomnijmy - paradę przekładano dwukrotnie. W 2020 roku została odwołana, a w maju tego roku z czerwca przełożona dopiero na wrzesień. Dodatkowo może dziwić tak późna godzina parady, zrozumiała w czerwcu, gdy zmrok zapada po godz. 21. Teraz jednak, choć ciemno i zimo robi się już po godz. 20, publiczność może obejrzeć plenerowe wydarzenie nad Wisłą również dopiero o godz. 22.  Organizatorzy gwarantują jednak, że warto czekać i nie można przegapić Wielkiej Parady Smoków, bo będzie wyjątkowa.

Nowe smoki, balet motorówek - co jeszcze w programie?

- Jest to 20 jubileuszowa parada, więc będą smoki i te dobrze znane, na które wszyscy czekają i będą smoki przygotowane specjalnie na tę paradę - mówi Agnieszka Radziszowska, z Działu Promocji Tatru Groteska.

Dodatkową atrakcją będą pokazy przygotowane wspólnie z krakowskim Wodnym Pogotowiem Ratunkowym. - To będzie, można powiedzieć, balet motorówek i wstęp do naszego przedstawienia - mówi Agnieszka Radziszowska. - Oni też obchodzą w tym roku swój jubileusz w tym roku i będą takim supportem - dodaje.

Jak się okazuje w tym roku smoki będzie można zobaczyć nie tylko unoszące się nad wodą. - Będą też smoki "lądowe" krakowskiej policji. To są takie żywe maskotki - policjanci przebrani w stroje smoków. Będzie można się z nimi przywitać, przybić "piątkę" czy zrobić sobie zdjęcie. Policyjne smoki będą na bulwarach od godz. 18 - informuje rozmówczyni Głos24.

Ekologiczne fajerwerki - co to takiego?

Smoki to nie wszystko. Spektakl będzie przeplatany pokazami fajerwerków. - Jest to widowisko "światło i dźwięk" ze specjalnie przygotowaną ścieżką dźwiękową - mówi przedstawicielka Groteski. - Co roku muzyka jest inna i ściśle współgra z tym, co się dzieje na paradzie - dodaje.

Co ciekawe - fajerwerki, które zostaną odpalone na pokazie, są wyjątkowe - ekologiczne. - Będą to fajerwerki niskohukowe, czyli będą wizualnie równie efektowne, ale będą zdecydowanie cichsze. Mamy nadzieję, że to też pomoże i ułatwi odbiór, nie tylko o dzieciom, ale też dorosłym. Chodzi nam też o okolicznych mieszkańców, nie uczestniczących w wydarzeniu, którzy chcą mieć spokój - wyjaśnia Agnieszka Radziszowska. - Patrzymy też na dobro zwierząt. Staramy się być bardziej eko i idziemy z duchem czasu - dodaje podkreślając, że są to też fajerwerki biodegradowalne.

Mniejsza, ale nie mniej efektowna

Dlaczego wydarzenie odbędzie się tak późno, choć we wrześniu już wcześniej zapada zmrok, za to wieczory potrafią być już bardzo chłodne? Czy to nie za późno dla najmłodszych widzów? Organizatorzy tego się nie obawiają. - 19 poprzednich parad odbywało się o godz. 22 i utrzymujemy tę godzinę z racji tradycji i walorów pogodowych oraz estetycznych - świetlnych - wyjaśnia przedstawicielka Groteski. Przypomina też, że wydarzenie jest rzeczywiście imprezą dla dzieci, ale Parada Smoków w to cały cykl wydarzeń. Tradycyjnie trwa kilka dni. - Był zawsze konkurs na nazwę smoka, przemarsz korowodu, piknik nad Wisłą, ale z racji obostrzeń covidowych w tamtym roku zupełnie musieliśmy odwołać wydarzenia, a w tym roku możemy zrealizować tylko to wielkie widowisko na Wiśle, które jest przeznaczone dla całych rodzin. I tak było zawsze - na godz. 22 przychodziły całe rodziny. Bardzo się cieszymy z tego, że pogoda się poprawiła, że będzie ciepło i sucho - dodaje.

Gdzie i kiedy ją oglądać?

Całe wieczorne widowisko ma trwać około 50 minut. Dla widzów i osób z zaproszeniami przygotowano trybunę na ok. 600 miejsc. Już sprzedały się na nią bilety. Teren imprezy masowej, zaplanowanej od godziny 20:00 do 23, z racji obostrzeń epidemicznych będzie wygrodzony. Mają tam wstęp osoby zaszczepione i obowiązuje limit 250 osób (w tym dzieci do 12. roku życia, które nie mogły zostać zaszczepione) niezaszczepionych. Tam też, choć będzie zorganizowana w plenerze, obowiązywać będą maseczki.

Start widowiska zaplanowany jest na godz. 22.00. Widzowie mogą przychodzić na bulwar Czerwiński od godz. 20.00 (wstęp wolny), natomiast na biletowaną trybunę od godz. 21.00.

Pokaz smoków będzie można jednak obserwować z całych bulwarów wiślanych. Najlepiej zająć miejsce na bulwarze Czewińskim - od mostu Dębnickiego do Mostu Grunwaldzkiego, po stronie Wawelu, ponieważ Bulwar Poleski będzie niedostępny dla publiczności, bo tam zorganizowane zostanie zaplecze techniczne parady.

11 września Tetr Groteska będzie świętować trochę spóźniony podwójny jubileusz – 20. Paradę Smoków i 75-lecie istnienia. Warto przyjść wieczorem pod Wawel i zobaczyć Wielką Paradę Smoków, bo organizatorzy nie planują żadnej transmisji online.

fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka