wtorek, 11 maja 2021 12:20

Parada Smoków odwołana. Smoki znikają spod Wawelu. Czy wrócą nad Wisłę?

Autor Marzena Gitler
Parada Smoków odwołana. Smoki znikają spod Wawelu. Czy wrócą nad Wisłę?

Teatr Groteska nie zorganizuje Wielkiej Parady Smoków w Krakowie. Widowisko, cieszące się wielką popularnością nie odbędzie się kolejny rok. "Nasze plany przerwała światowa pandemia" - napisali organizatorzy. A szkoda, bo pomimo pandemii z zachowaniem obostrzeń odbywają się inne imprezy.

Parada Smoków to zawsze kolorowe święto Krakowa. Trzydniowe wydarzenie to widowisko nad Wisłą, Smoczy Piknik Rodzinny i parada ulicami miasta. W paradzie każdego roku bierze udział ponad 1000 dzieci z całej Polski, które przygotowują "swoje" smoki specjalnie na te imprezę. Kolorowy korowód przechodzi ulicami Starego Miasta. Tak było do 2019 roku od niemal 20 lat.  

Jeszcze 25 kwietnia br. dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek marzył o stworzeniu smoka, którym można sterować zdalnie. "Marzy mi się autonomiczny smok, którym można sterować zdalnie. Ma turbiny, które go unoszą, jak zeppelina! W naszych warunkach klimatycznych jest to jednak przedsięwzięcie ryzykowne. Trzeba by mieć klimat południowy, śródziemnomorski, gdzie wiadomo, że w określonych porach roku wiatr nie wieje wieczorem, zawsze jest stabilna pogoda. Turbiny zeppelinowe są skuteczne przy niewielkim wietrze, wtedy taki smok może latać jak chce" - mówił w opublikowanej na stronie teatru rozmowie z Renatą Derejczyk. Niestety, w tym roku te plany raczej się nie spełnią. Przynajmniej w czerwcu, gdy od 20 lat odbywała się przyciągająca do Krakowa turystów Wielka Parada Smoków.

Dziś Teatr Grosteska rozczarował wszystkich małych i dużych fanów imprezy komunikatem, o tym, że kolejny rok wydarzenie się nie odbędzie. "Niestety nasze plany przerwała światowa pandemia wirusa SARS-CoV-2 - brzmi dramatycznie komunikat organizatorów. - Zostaliśmy zmuszeni do odwołania Wielkiej Parady Smoków w 2020 roku i z ogromnym żalem informujemy, że i w tym roku nie będziemy mogli jej zorganizować w takim kształcie jaki był znany wszystkim przez ostanie 20 lat!" - czytamy w komunikacie.

Próbowaliśmy się dowiedzieć, jakie są konkretne powody odwołania wydarzenia, skoro inne imprezy odbywają się w Krakowie pomimo pandemii. Ostatnio choćby miasto zorganizowało na błoniach wielki jarmark zwierzyniecki, który pomimo złej pogody, przyciągnął sporo uczestników.

- Wielka Parada Smoków jest impreza masową - tłumaczy Agnieszka Tatara z Działu PR Teatr Groteska. - Do 25 kwietnia teatry mogą przyjmować gości na 50% widowni. Chcieliśmy zachować urok parady, która jest wydarzeniem masowym. Jeżeli to będzie możliwe, zorganizujemy wielkie widowisko na Wiśle. Nie zdecydowaliśmy się na organizację Wielkiej Parady Smoków w takim kształcie w jakim była do tej pory.

Co zaplanowano w zamian? "Przygotowujemy dla Was wyjątkowe i niepowtarzalne jak zawsze Wielkie Widowisko na Wiśle! Na tą namiastkę smoczego święta planujemy Was zaprosić w drugiej połowie wakacji! Zapraszamy do śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych – będziemy stopniowo zamieszczali szczegóły!" - zapowiada Groteska.

Nie znamy jednak jeszcze żadnych szczegółów ani daty planowanej imprezy.

Przypominamy, że zaplanowana na 30 i 31 maja 2020 jubileuszowa 20 edycja parady została odwołana 11 maja ub.r. Z powodu pandemii nie odbyły się też inne wydarzenia w Małopolsce, a niektóre zostały przełożone na jesień. Brak imprez to też brak ruchu turystycznego i brak dochodów hotelarzy i gastronomii.

Obecnie od 4 maja w reżimie sanitarnym otwarte są już galerie sztuki i muzea. Od 8 maja - hotele. Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczki na świeżym powietrzu, otwarte zostaną kina i teatry z limitem obłożenia, dopuszczone też zostaną uroczystości rodzinne z limitem do 25 uczestników i otwarte ogródki restauracyjne. Od 29 maja otwarta zostaje gastronomia wewnętrzna. Zwiększą się też limity na wydarzeniach rodzinnych organizowanych w lokalach. Rząd zachęcał do organizacji imprez kulturalnych plenerowych i wiele instytucji zamierza organizować koncerty, czy spektakle pod chmurką np. Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty do Ogrodu Botanicznego:

Mozart. Là ci darem la mano | Koncert
🤝„Là ci darem la mano” – Podajmy sobie ręce – to zawołanie z przebojowego duetu Don Giovanniego i Zerliny wybraliśmy za motto pierwszego spotkania z naszą Publicznością po długiej, pandemicznej przerwie, mając nadzieję, że nic kolejnych kontaktów już nie zakłóci. Zatem – „Podajmy sobie ręce!”, w …

a teatr KTO na spektakl na Rynku Podgórskim.

Wernisaż wystawy PEREGRINUS. EXHIBITION II
Plenerowy spektakl „Peregrinus” na otwarcie wystawy PEREGRINUS. EXHIBITION II <scroll down for ENG> Wędrujący spektakl uliczny Teatru KTO „Peregrinus” od premiery w 2015 roku, odwiedził niemal 60 festiwali na 3 kontynentach. Prezentowany był m. in. w programie inauguracji Olimpiady Teatralnej w S…

foto: Fb. Wielka Parada Smoków / Great Dragons Parade

Kraków

Kraków - najnowsze informacje