środa, 28 października 2020 11:21

Kraków. Strajk Kobiet w Szpitalu Uniwersyteckim. Gdzie jeszcze?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Strajk Kobiet w Szpitalu Uniwersyteckim. Gdzie jeszcze?

Pracownice Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w symboliczny sposób zamanifestowału udział w zapowiadanym na środę ogólnopolskim strajku organizowanym przez Strajk Kobiet. Gdzie jeszcze odbędą się manifestacje.

Około 200 osób - w tym lekarki i pielęgniarki, które nie mogą odejśc od łóżek pacjentów, wyszło ok. godz. 7. 30 przed budynek szpitala z transparentami i sybbolem Strakju Kobiet. Wiele osób przyjechało na protest samochodami. Protest odbywał się nie tylko w Prokocimiu, ale też przed budynkiem oddziału ginekologii przy ulicy Kopernika.

https://www.facebook.com/ogolnopolskistrajkkobietkrakow/videos/1038119079949501

To początek protestów w Krakowie. Kobiety zapowiadają, że nie pójdą na zajęcia do szkół i uczelni oraz do pracy. O godz. 12 rozpocznie się "spacer" protestacyjny studentów pod nazwą "Studencki spacer #PolskiePiekło".

"Spacer rozpoczyna się 28.10.2020 o godzinie 12:00 pod Collegium Novum. Pozwiedzamy Rynek, a finał będzie miał miejsce pod budynkiem Wydziału Prawa i Administracji UJ, którego absolwentem i pracownikiem jest Andrzej Duda" - informują organizatorzy: Studencki spacer, Politechnika Jest Kobietą i Krakowska Akademia Jest Kobietą. Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/338853763879448/

Spacer jest częścią większej akcji pod nazwą "To jest Strajk Generalny! - Kraków" zamieszczono plan dzisiejszych protestów.  

"KRAKÓW: plan dnia na 28.10.2020:

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/740152726844130

Przypominamy, że protesty w całej Polsce i Małopolsce rozpoczęły się 24 października po odłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niektórych warunków dopuszczalności aborcji.

Wczoraj koordunujący akcję Ogólnopolski Strajk Kobiet ogłosił swoje postulaty. Wieczorem odniósł się do nich prezez PiS i wicepremiesr Jarosław Kaczyński, który zachęcił do tworzenia obywatelskich grup broniąch kościoły przed manifestantami. Tymczasem Strajk Kobiet skierował manifestujące grupy pod domy działaczy PiS.

zobacz też:

PILNE! Jarosław Kaczyński o wyroku TK. Czy PiS idzie na wojnę ze Strajkiem Kobiet?
W mediach społecznościowych PiS opublikowano orędzie Jarosława Kaczyńskiego. Jaki scenariusz przewiduje Jarosław Kaczyński w związku z protestami kobiet?
Strajk Kobiet w Tarnowie. Na ulicach kilka tysięcy osób
Poniedziałek był piątym dniem protestów, po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przepis o przerywaniu ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodny z konstytucją. Setki osób protestowało na głównych ulicach miasta. Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytuc…
Wieliczka-Niepołomice. Tłumy na protestach przeciwko wyrokowi TK
Wczoraj wieczorem pod Szybem Regis setki osób wzięło udział w proteście w ramach Strajku Kobiet. Od czwartku protesty trwają też w Niepołomiocach. Podobna akcja zapowiadana jest też na dziś i jutro. Dlaczego protestują wyjaśnia radna powiatowa Anna Polańska.
„Myślę, czuję, decyduję” – protest także w Proszowicach
Wczoraj w Proszowicach również odbył się protest dotyczący orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Frekwencja była wysoka. Organizatorki planują na środę kolejną manifestację. Wczoraj o godzinie 18.30 rozpoczął się protest kobiet w Proszowicach. Uczestnicy manifestacji rozpoczęli na…

Relacje z protestów w Krakowie:

Sparaliżowane miasto! Kobiety pokazały siłę
Zablokowane Aleje Trzech Wieszczów, nieprzejezdny most Dębnicki, piesze blokady w Bronowicach i na Kapelance. Kobiety pokazały swoją moc!
Kraków. “To jest wojna”. Kolejny protest w obronie praw kobiet
Przeciwnicy zaostrzenia zasad wykonywania aborcji spotkają się dziś wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie. To kolejny protst po wyroku Trybunało Konstytucyjnego, który uznał, ze wykonywanie abobcji z uwagi na chorobę lub uszkodzenie dziecka jest niezgodne z Konstytucją.
Wielotysięczny tłum protestował w Krakowie. Doszło do przepychanek z policją
Tłum protestujących przeciwko najnowszemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji w przypadku wad płodu przeszedł ulicami Krakowa. Pod Jubilatem doszło do starcia z policją. Według wstępnych szacunków w proteście brało udział ok. 10 tys. osób.
Małopolska. Czwarty dzień manifestacji kobiet. I nie ostatni
W całej Małopolsce odbywają się dzisiaj protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zakazu aborcji w przypadku wad płodu. Manifestacje są też zapowiedziane na kolejne dni. Jak mówią protestujący: To jest wojna. Dziś w Krakowie odbywa protest, który rozpoczął się pod krakow…
Kraków. #ToJestWojna. Dziś blokada miasta
Strajk Kobiet Kraków zapowiada dziś blokowanie ulic w stolicy Małopolski. Akcja protestacyjna na rozpocząć się o godz. 16.
Strajk Kobiet w Krakowie. Zobacz jak wyglądała blokada!
W Krakowie rozpoczął się kolejny dzień protestów związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Jak przebiega dzisiejszy protest? Zobacz relację na żywo naszego reportera. https://www.facebook.com/watch/live/?v=359621282151969&ref=watch_permalink [https://www.facebook.com/watch/live/?v=359621282151969&ref=watch_permalink…
Kraków

Kraków - najnowsze informacje