wtorek, 27 października 2020 12:31

Kraków. "To skrajny brak odpowiedzialności za losy ludzi" - apel Kolegium Rektorskiego UJ w sprawie wyroku TK

Autor Marzena Gitler
Kraków. "To skrajny brak odpowiedzialności za losy ludzi" - apel Kolegium Rektorskiego UJ w sprawie wyroku TK

Kolegium Rektorskie UJ wytosowało apel do władz RP w związku z wyrokiem Trubunału Konstytucyjnego dotyczacym ograniczenia aborcji. Władze uczelni uważają, że ogłoszenie wyroku w tym momencie jest "skrajnym dowodem braku odpowiedzialności".

Kolegium Rektorskie UJ zabrało głos w sprawie wyroku TK w związku z aborcją i wywołanych nie protestów społecznych. "Ogłoszenie tego wyroku w momencie szczególnego zagrożenia zdrowia i życia Polek oraz Polaków przez gwałtowny rozwój pandemii COVID-19, w chwili, gdy z dnia na dzień dramatycznie wzrasta liczba wykrytych przypadków infekcji i śmierci osób zarażonych koronawirusem Sars-CoV-2, gdy w krytycznej sytuacji znalazła się służba zdrowia - jest skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi. Trudno nie wypowiedzieć w tym momencie podstawowej prawdy: osoby, którym powierzono prawo stanowienia prawa i jego realizację ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu i nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji." - napisano w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy, Elżbiety Witek - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasza Grodzkiego - Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i premiera Mateusza Morawieckiego.

Pod apelem podpisali się rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel oraz wszyscy prorektorzy, kwestor i kanclerz Uniwersytetu.  

Apel Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

do Władz RP w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r.

Andrzej Duda - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Grodzki - Marszałek Senatu Rzeczypospolitej PolskiejMateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów

Szanowni Państwo, odpowiedzialni za blisko 50 tysięcy członków Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego nie możemy nie zareagować na zdarzenia, które boleśnie dotknęły  - niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądowych nie tylko środowisko akademickie, ale Obywatelki i Obywateli naszego kraju. Dlatego zwracamy się do wszystkich wymienionych Adresatów tego listu o pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego, że  przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w  przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu  - jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogłoszenie tego wyroku w momencie szczególnego zagrożenia zdrowia i życia Polek oraz Polaków przez gwałtowny rozwój pandemii COVID-19, w chwili, gdy z dnia na dzień dramatycznie wzrasta liczba wykrytych przypadków infekcji i śmierci  osób zarażonych koronawirusem Sars-CoV-2, gdy w krytycznej sytuacji znalazła się służba zdrowia - jest skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi. Trudno nie wypowiedzieć w tym momencie podstawowej prawdy: osoby, którym powierzono prawo stanowienia prawa i jego realizację  ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu i nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji.

Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie:

Prof. dr hab. Jacek Popiel – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – Prorektor UJ ds. Collegium Medicum

Prof. dr hab. Dorota Malec – Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej

Prof. dr hab. Armen Edigarian – Prorektor UJ ds. dydaktyki

Prof. dr hab. Jarosław Górniak – Prorektor UJ ds. rozwoju,

Prof. dr hab. Piotr Jedynak – Prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej

Prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski –  Prorektor UJ ds. badań naukowych

Mgr Monika Harpula – Kanclerz UJ

Mgr Teresa Kapcia – Kwestor UJ

Kraków

Kraków - najnowsze informacje