wtorek, 14 grudnia 2021 09:50

Kraków. Uczczono 40 rocznicę stanu wojennego [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Kraków. Uczczono 40 rocznicę stanu wojennego [ZDJĘCIA]

Wystawy plenerowe, gra terenowa, mapping na murze Zamku Królewskiego - to niektóre elementy obchodów 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Krakowie. Najważniejsze obchody odbyły się wieczorem w katedrze wawelskiej i pod Krzyżem Katyńskim.

Konferencja i wystawa na Plantach

Krakowskie obchody zainaugurowała już 10 grudnia konferencja tematyczna zorganizowana przez IPN, na której spotkali się historycy i świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat. Wzięli w niej udział prof. Jan Środoń, dr Tadeusz Syryjczyk, Zbigniew Fijak, dr hab. Krzysztof Gurba, dr Marek Lasota, Grażyna Kukulska, Krzysztof Kuranda, Edward Kuliga, Andrzej Szkaradek i Jan Żurek.

W przerwie między blokami dyskusyjnymi, na Plantach w pobliżu ul. Reformackiej otwarta została wystawa „Stan wojenny 1981-1983”. Złożona z 14 plansz ekspozycja, w postaci syntetycznych tekstów, archiwalnych fotografii i wybranych dokumentów, przybliża okoliczności ogłoszenia stanu wojennego, opisuje represje wprowadzone na mocy nadzwyczajnego ustawodawstwa, informuje o ofiarach pacyfikacji i brutalności milicji oraz ZOMO. Nie zabrakło informacji o oporze Polaków i wsparciu płynącym z zagranicy.

Wystawa, gra i rekonstrukcja

13 grudnia od rana do wieczora o 40 rocznicy stanu wojennego przypominał punkt edukacyjny krakowskiego IPN. Przygotowano w nim mnóstwo darmowych wydawnictw, a do zatrzymania się zachęcały milicyjne pojazdy z czasów PRL-u i rekonstruktorzy udający milicjantów.

O godz. 10 wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i zastępca przewodniczącego małopolskiej „Solidarności” Tomasz Zaborowski otworzyli wystawę „Stan wojenny w SB-ckim albumie”. Rozpoczęła się także gra miejska dla młodzieży „Orła WRON-a nie pokona”.

Przy ołtarzu i pod pomnikiem

Główne krakowskie uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyły się w katedrze wawelskiej i pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu. Musiał. Mszy świętej w katedrze na Wawelu przewodniczył ks. Stanisław Dutka z diecezji tarnowskiej. Po nabożeństwie zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim na pl. o. Studzińskiego.

Po zmroku na murze Wawelu wyświetlane były grafiki i animacje, opowiadające o historii sprzed 40 lat, m.in. najnowszy film animowany IPN „Światło wolności”.

W obchodach zorganizowanych przez małopolska „Solidarność”, uczestniczyli m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, przewodniczący SWM - Jan Tadeusz Duda oraz wiceprzewodniczący SWM - Kazimierz Barczyk, dyrektor oddziału IPN dr hab. Filip Musiał.

Fot. Janusz Ślęzak (IPN), MUW, UMWM

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka