wtorek, 12 maja 2020 14:49

Kraków w czołówce zielonych miast Europy! Ma szansę na wygraną

Autor Katarzyna Domagała
Kraków w czołówce zielonych miast Europy! Ma szansę na wygraną

UMK informuje, że Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Finalistami zostały miasta: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii.

W listopadzie ubiegłego roku Kraków zakwalifikował się do grona 18 kandydatów do tytułu „Zielonej stolicy Europy”.

Był to sygnał, że podjęte działania, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców, wpisują się długofalową strategię, jaką powinny podejmować współczesne miasta – zaznacza Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na przełomie maja i czerwca br. jury podejmie ostateczną decyzję, które z miast-finalistów otrzyma tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Niezależnie od wyników konkursu, miasta-kandydaci otrzymają rekomendacje dotyczące już podjętych oraz kierunku przyszłych działań.

Zgodnie z prognozami w 2030 r. 60 proc. mieszkańców żyjących na Ziemi będzie zamieszkiwać miasta. W związku z tym to oni najmocniej będą odczuwać zmiany klimatu. Rekordowa liczba miast europejskich ubiegających się w tej edycji o ten tytuł świadczy o tym, że miasta mają coraz większą świadomość tego procesu i to one w szczególności powinny podjąć działania mające na celu jego spowolnienie.

Przed chwilą zostały ogłoszone wyniki oceny miast kandydujących do miana Zielonej Stolicy Europy w 2022 roku. Do ścisłego finału zakwalifikowano Grenoble, Dijon, Tallin oraz Turyn. Jednocześnie otrzymaliśmy ocenę naszej kandydatury. Kraków w ocenie ekspertów zajął piąte miejsce, tuż za ścisłym finałem, zajmując w niektórych kategoriach bardzo wysokie miejsca, a rozdział dotyczący wody został oceniony najlepiej spośród wszystkich miast kandydujących – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
To nasz wspólny ogromny sukces, wiele pięknych miast z całej Europy znalazło się za nami: Lyon, Parma, Perugia, Sofia, Zagrzeb, Maribor, Murcia, Budapest, Pecs, Belgrad a z Polski Katowice, Gdańsk i Poznań. To utwierdza mnie w przekonaniu, że droga, którą rozwija się Kraków jest dobra, a ocena naszej kandydatury daje podstawy o ubieganie się o ten zaszczytny tytuł w przyszłym roku – dodał.

Źródło: UMK

Małopolska - najnowsze informacje