poniedziałek, 18 stycznia 2021 14:18

Kraków. Wkrótce otwarcie nowej pracowni dla młodzieży na Ruczaju

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wkrótce otwarcie nowej pracowni dla młodzieży na Ruczaju

Na mapie Krakowa, na Ruczaju, już niebawem pojawi się nowe miejsce przygotowane z myślą o młodych mieszkankach i mieszkańcach miasta. Pracownia Młodych połączona z młodzieżowym oddziałem Biblioteki Kraków zaprosi do swojej siedziby na ul. Zachodnią 7/3a.

– Krakowskim młodym ludziom brakuje takiej przestrzeni przeznaczonej do spędzania wolnego czasu, spotkań z rówieśnikami i nauki, która daje też możliwość działania grupowego i rozwijania różnego rodzaju aktywności, a także działań społecznych. Z tej potrzeby zrodził się pomysł, aby w ramach miejskiego programu Młody Kraków 2.0 otworzyć i prowadzić bezpłatne Pracownie Młodych, czyli przestrzenie dedykowane dla osób w wieku 13-26 lat, przeznaczone do spędzania wolnego czasu, rozmieszczone w różnych punktach naszego miasta – mówi Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, który od 2019 roku realizuje program Młody Kraków 2.0.

Pierwsza Pracownia Młodych już działa

Pierwsza pracownia została otwarta w październiku na os. Piastów 22. W związku z tym, że był to jednocześnie moment wprowadzenia restrykcji związanych z organizacją imprez oraz wydarzeń grupowych, Stowarzyszenie Daleko Więcej – operator pracowni przyjęło hybrydowy model działania. Aktualnie odbywają się zajęcia online, a przestrzeń pracowni oferowana jest pojedynczym osobom z uwzględnieniem wytycznych sanitarnych. Krakowska młodzież będzie mogła korzystać z bogatej stacjonarnej oferty Pracowni Piastów 22 po zniesieniu restrykcji związanych z epidemią. Obecnie można śledzić jej działania na oficjalnym profilu pracowni na Facebooku.

Kiedy otwarcie Pracowni Młodych przy ul. Zachodniej?

Już niebawem do swojej siedziby zaprosi kolejna Pracownia Młodych, która będzie zlokalizowana przy ul. Zachodniej 7/3a i zostanie połączona z oddziałem młodzieżowym Biblioteki Kraków. Pracownia powstała w byłej filii Biblioteki Kraków, przy czym w tej lokalizacji biblioteka zachowała tylko młodzieżowy księgozbiór.

– W miejscu filii nr 31 Biblioteki Kraków, przy ul. Zachodniej 7/3a, powstaje adresowany wyłącznie do młodzieży punkt biblioteczny, którego księgozbiór, wzbogacony o komiksy i gry planszowe, będzie stanowił podstawę do realizacji działalności programowej wymyślonej i realizowanej przez samą młodzież we współpracy z animatorami z jednej z organizacji pozarządowych. To rozmaite warsztaty i spotkania organizowane w ciągu tygodnia – popołudniu oraz w soboty. Dodajmy, że punkt biblioteczny jako wypożyczalnia będzie otwarty w godzinach pracy biblioteki. Cieszymy się na otwarcie tego miejsca, co nastąpi na początku nowego roku, bo to również dla nas test, jak pozyskiwać młodych czytelników i jak przekonać ich do systematycznego odwiedzania biblioteki – mówi Izabela Brągiel, zastępca dyrektora Biblioteki Kraków.

Przestrzeń Pracowni Młodych, która powstaje na Ruczaju, została całkowicie odnowiona i na nowo wyposażona. Na prawie 50 metrach kwadratowych młodzież znajdzie miejsce do spędzania wolnego czasu, spotkań, aktywności, kreatywności i działań rozwojowych. Na młodych miłośników komiksów czeka tu niespodzianka – o lokalny, graficzny akcent zadbał popularny autor komiksów, grafik i ilustrator Rafał Szłapa.

A jak będzie działać Pracownia Młodych na Zachodniej? Operator miejsca – Stowarzyszenie Europe4Youth ma w planach prowadzenie przestrzeni w formacie partycypacyjnym. Oznacza to, że sami młodzi ludzie będą decydować o tym, w jaki sposób tworzyć tu optymalne warunki dla rozwoju zainteresowań i pasji, a także wybierać i angażować się w inicjatywy będące odpowiedziami na wskazane przez nich potrzeby. Działalność pracowni ma przy tym uwzględniać ideę edukacji międzyrówieśniczej.

– Przez lata obserwowaliśmy pracę z młodzieżą w różnych częściach Europy, gdzie otwarte miejsca dla młodych są normą i prawem. Uważamy, że każdy młody człowiek zasługuje na przestrzeń wolną od narzucanych przez dorosłych reguł, w której czuje się swobodnie i bezpiecznie, samodzielnie kształtując własną osobowość, rozwijając pasje i poznając rówieśników. W badaniach ankietowych młodzi krakowianie chóralnie oznajmili, że tego im potrzeba: własnej, nienadzorowanej przestrzeni do bycia sobą, rozwijania się w nieformalnej atmosferze, przy wsparciu, a nie kontroli dorosłych. Taką przestrzeń mamy plan stworzyć na Zachodniej – mówi Barbara Moś, prezes Stowarzyszenia Euorpe4Youth, operatora Pracowni Młodych na Zachodniej i już teraz zachęca do śledzenia działań pracowni w mediach społecznościowych, a przede wszystkim do korzystania z oferty miejsca, kiedy tylko będzie to już możliwe.

Poznajcie moderatorów Pracowni na Zachodniej!

Kto będzie na Was czekał na Zachodniej 7/3a? Martyna i Piotrek :) Fizycznie już niedługo (miejmy nadzieję), a na razie mailowo i fejsbukowo. Przypominamy też o ciągle trwającym naborze do Rady Pracowni Młodych: https://bit.ly/37noGwi !

Opublikowany przez Pracownia Młodych na Zachodniej Wtorek, 15 grudnia 2020

Pracownia Młodych na Zachodniej 7/3a będzie otwarta pięć dni w tygodniu – także w soboty, przez cały rok kalendarzowy (wyłączając święta i dni ustawowo wolne od pracy). Godziny otwarcia: od 14.00-20.00, w soboty od 10.00-16.00.

Informacje dotyczące terminu otwarcia, planów, oferty i proponowanych aktywności dla młodzieży można śledzić w mediach społecznościowych Pracowni Młodych na Zachodniej: Facebook, Instagram.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka