niedziela, 21 marca 2021 13:57

Kraków wraca do dezynfekcji miasta

Autor Tomasz Stępień
Kraków wraca do dezynfekcji miasta

Pracownicy MPO w kombinezonach i z urządzeniami do oprysków w rękach, których mieszkańcy pamiętają z akcji dezynfekcji z czerwca czy września wrócili na ulice miasta.

MPO Kraków ponownie rozpoczęło oczyszczanie miejskiej przestrzeni przy pomocy płynu dezynfekującego. Powód?  - wzrost liczby zachorowań na koronawirusa Sars-Cov-2.

Jakie punkty mają pierwszeństwo? – Akcja obejmuje całe miasto. W pierwszej kolejności dezynfekujemy przede wszystkim przystanki. Takie na których jest zdecydowanie więcej ludzi – mówi Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO Kraków. – Robimy to w miarę regularnie. Nie wystarczy tego zrobić raz, niektóre trzeba dezynfekować codziennie. Oprócz tego dezynfekujemy ławki, uchwyty, poręcze w pobliżu szpitali i punktów, gdzie są pobierane wymazy.

Dodatkowo chodniki, place, przejścia dla pieszych – miejsca, w których zazwyczaj jest więcej osób. Dezynfekowane są również kosze uliczne, różnego rodzaju poręcze i ławki.

Czy tego typu akcje mogą pomóc w zmniejszeniu liczby zakażeń? – Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że te akcje są dosyć skuteczne – mówi Piotr Odorczuk. – Własne badania prowadzili także naukowcy z UJ. Wskazywały one na to, że sytuacja wygląda raczej dobrze w wyniku takich akcji dezynfekujących.

Akcja dezynfekowania będzie trwała cały czas, aż do odwołania.

Fot: UM Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje