sobota, 4 grudnia 2021 12:37

Kraków wybuduje ponad 1300 miejsc parkingowych P&R. Gdzie powstaną?

Autor Marzena Gitler
Kraków wybuduje ponad 1300 miejsc parkingowych P&R. Gdzie powstaną?

Informacje gdzie i ile miejsc powstanie przekazano na ostatnim posiedzeniu Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa. Miasto wyliczyło, że powstanie 1367 miejsc typu P&R.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa radni zapoznali się z informacją Prezydenta Miasta Krakowa na temat budowy parkingów P&R oraz parkingów kubaturowych.

Nowe parkingi powstaną obok nowo powstających linii tramwajowych. Zaplanowano budowę parkingu: na pętli Krowodrza Górka (109 miejsc parkingowych), przy ul. Henryka Pachońskiego (95 miejsc parkingowych), na Górce Narodowej (parking wielopoziomowy na 242 miejsca), przy ul. Wojciecha Weissa (200 miejsc parkingowych), na Azorach (350 miejsc parkingowych), w rejonie pętli tramwajowej przy ul. Kocmyrzowskiej – na ok. 200 pojazdów. To inwestycje przygotowywane i nadzorowane przez Zarząd Inwestycji Miejskich.

- W fazie ukończenia jest parking przy stacji kolejowej w Swoszowicach, który pomieści 154 pojazdy – wyliczała Ewa Bielas, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK. - Razem z budową przystanku kolejowego na Prądniku Czerwonym powstanie parking na ok. 185 miejsc postojowych. Przy przystanku kolejowym Złocień planujemy parking na ok. 400 samochodów.

W planach są też parkingi P&R w rejonie linii tramwajowej do os. Rżąka, w nowohuckiej Luboczy, w Olszanicy, na Rybitwach oraz przy zintegrowanym węźle przesiadkowym w Bronowicach.

Problemem jest finansowanie inwestycji, dlatego radny Łukasz Sęk proponował, aby inwestycje budowano wspólnie z ościennymi gminami. - Ważne jest by prowadzić rozmowy z włodarzami gmin ościennych w sprawie partycypacji miasta przy tworzeniu parkingów przy stacjach kolejowych, które znajdują się na ich terenie. Żeby zatrzymać ruch samochodowy jeszcze przed wjazdem do Krakowa - mówił radny Łukasz Sęk.

Miasto wyliczyło, że ilość samochodów wjeżdżających do Krakowa zwiększyła się w ciągu ostatnich 5 lat o 30 proc. – Z przeprowadzanych badań wynika, że ilość samochodów wjeżdżających do Krakowa zwiększyła się w ciągu ostatnich 5 lat o 30 proc., dlatego też współpraca z gminami z „obwarzanka” jest tak ważna – potwierdzał Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. A Ewa Bielas dodawała, że urząd przy współpracy z gminami ościennymi tworzy plan zrównoważonej mobilności w aglomeracji krakowskiej.

fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje